W jaki sposób drzewa chronią się przed suszą? Czy dęby z siewu naturalnego radzą sobie lepiej od sadzonek dębów szkółkarskich z niedoborami wody w glebie? Dlaczego nasiona tracą swą żywotność? O tym między innymi opowiadają w serii filmów naukowcy z Instytutu Dendrologii PAN.
Naukowcy z Instytutu Dendrologii PAN od blisko 90 lat prowadzą badania, których celem jest poszerzenie wiedzy o biologii i ekologii roślin drzewiastych i tworzonych przez nie zbiorowiskach. Ich aktywność obejmuje dwie dyscypliny naukowe: nauki biologiczne i nauki leśne. Wyniki swoich prac publikują w czasopismach naukowych i książkach, prezentują je także na konferencjach krajowych i międzynarodowych.
Teraz w ramach działań popularyzatorskich nakręcili serię filmów pod wspólnym tytułem „DENDRON+LOGOS, czyli słowo o drzewie”, w których opowiadają o swoich badaniach. Ich zakres tematyczny jest bardzo szeroki. Naukowcy przybliżają złożoność niepozornie wyglądających nasion, wskazują które z nich są najtrwalsze i dlaczego, wyjaśniają jak stres wodny wpływa na układ korzeniowy drzew oraz jak praktyki szkółkarskie, takie jak przycinanie korzeni sadzonkom, wpływa na ich masę i żywotność.
W sumie zaplanowano 12 odcinków, z których trzy są już udostępnione:
Kolejne będą ukazywały się w kolejne poniedziałki na kanale YouTube Instytutu Dendrologii PAN:
W kilkunastominutowych filmach wystąpiło 28 badaczy z Instytutu Dendrologii PAN.
MK, źródło: PAN