Aktualności
Instytuty naukowe
21 Lutego
Opublikowano: 2018-02-21

Dofinansowanie dla PIMOT

Centrum Bezpieczeństwa Transportu i Diagnostyki Pojazdów, znajdujące się w strukturze Przemysłowego Instytutu Motoryzacji, otrzymało ponad 27 milionów złotych unijnej dotacji, która umożliwi stworzenie nowoczesnych i unikatowych w skali naszego kraju stanowisk badawczych.

Główną motywacją inwestycji jest stworzenie centrum kompetencyjnego w obszarze usług B+R w celu wprowadzenia na rynek innowacyjnych i odpowiadających potrzebom gospodarki produktów.

Dotację przyznano w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. Fundusze pozwolą na rozbudowę nowoczesnej infrastruktury badawczej, która będzie wykorzystywana do badań rozwojowych w zakresie pojazdów elektrycznych i ich komponentów, pojazdów autonomicznych i bezpieczeństwa biernego pojazdów, zgodnie z najnowszymi standardami międzynarodowej organizacji EuroNCAP.

Centrum jest istotnym elementem w rozwoju elektromobilności w Polsce. Badania w tym zakresie będą możliwe m.in. dzięki komorze kompatybilności elektromagnetycznej, w której będą badane pojazdy z napędem elektrycznym o masie nawet do 50 ton, czyli autobusy lub pojazdy wojskowe. Już teraz w Centrum znajduje się unikatowe stanowisko o 6 stopniach swobody, na którym można badać elementy o masie do 1000 kg – np. baterie do pojazdów elektrycznych. Na symulatorze można wymusić drgania o częstotliwościach i amplitudach określonych na podstawie pomiarów wykonanych w rzeczywistych warunkach eksploatacji pojazdów.

JK

(źródło: PIMOT)

Dyskusja (0 komentarzy)