Ponad 400 eksponatów z Łukasiewicz – Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki trafiło do Narodowego Muzeum Techniki. Będą stanowić jedną z części ekspozycji poświęconej rozwojowi technik obliczeniowych i komputerom.
Już niebawem nastąpi ponowne otwarcie Narodowego Muzeum Techniki. Wśród tematycznych wystaw stałych, jakie znajdą się w placówce, będzie ekspozycja poświęcona rozwojowi technik obliczeniowych i komputerom. Naturalnym i atrakcyjnym rozszerzeniem wystawy jest pokazanie naukowego zaplecza wielkiej rewolucji technologicznej, jaką było upowszechnienie podzespołów półprzewodnikowych. Jako że układ scalony jest tylko o kilka lat starszy niż należący do Sieci Badawczej Łukasiewicz Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki, którego historia sięga połowy lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, naturalnym wydało się zaangażowanie placówki do współtworzenia wystawy.
Współpraca między naszymi instytucjami jest wspaniałym przykładem, jak należy dbać o polskie dziedzictwo techniczne i polski dorobek naukowy. Nieczęsto w tego typu placówkach kultury pokazywane jest zaplecze nauki, a jednym z kluczowym celów Narodowego Muzeum Techniki jest zachowanie dla przyszłych pokoleń dorobku kultury technicznej – podkreśla Mirosław Zientarzewski, dyrektor Narodowego Muzeum Techniki.
Z kolei Piotr Guzdek, zastępca dyrektora ds. badawczych w Łukasiewicz – IMiF, wyraził zadowolenie, że przekazywane przez instytut eksponaty będą służyć edukacji w zakresie mikroelektroniki i materiałoznawstwa.
Mamy nadzieję, że dzięki temu ten obszar nauki będzie się w Polsce nadal bardzo dobrze rozwijał. Bez niego nie powstałyby współczesne wydajne komputery, globalna sieć teleinformatyczna, telefonia komórkowa, satelitarna i wiele innych – dodaje Piotr Guzdek.
Ponad czterysta eksponatów przekazanych przez Łukasiewicz – IMiF stanie się osią ekspozycji czasowej, ulokowanej w przestrzeni wystawy stałej zatytułowanej „Historia komputerów – liczy się!”. Wśród licznych artefaktów znajdą się m.in. maski fotolitograficzne wykorzystywane w produkcji przyrządów elektronicznych, płytki krzemowe uzyskane z monokryształów otrzymywanych stosowaną do dziś metodą Czochralskiego, filtry do popularnej na początku lat dziewięćdziesiątych telewizji satelitarnej oraz inne przedmioty obrazujące rozpoznawalne na świecie możliwości badawczo-rozwojowe ówczesnego instytutu. To tylko wycinek, ale jednocześnie namacalny dowód postępu w badaniach naukowych.
Przekazane przez Łukasiewicz – IMiF materiały, przyrządy i dokumenty będą zalążkiem ekspozycji przybliżającej fizykę ciała stałego, z której wyrasta cała współczesna elektronika półprzewodnikowa. W późniejszym okresie zasób ten zasili wystawę poświęconą badaniom struktury materii i inżynierii materiałowej. W jej przygotowaniu liczymy na aktywny udział Łukasiewicz – IMiF w zakresie technologii fotonicznych, będących awangardą techniki – dodaje Zasław Adamaszek, specjalista ds. realizacji wystaw w Narodowym Muzeum Techniki.
Wystawa, którą niebawem będzie można oglądać w Narodowym Muzeum Techniki, adresowana jest w sposób szczególny do młodzieży, która być może znajdzie w ten sposób inspirację do podjęcia naukowej ścieżki kariery.
MK, źródło: IMiF