W związku z pandemią COVID-19 i większym zapotrzebowaniem na wykrywanie zakażeń pod koniec marca w Łodzi ruszyło nowe laboratorium. Instytut Biologii Medycznej PAN wsparł placówkę niezbędnym sprzętem. Pomógł też opracować procedury diagnostyczne i bezpieczeństwa. Ponadto badacze PAN wykonują testy na obecność SARS-CoV-2.
Laboratorium utworzono w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Powstało w ekspresowym tempie, w 5 dni, dzięki współpracy lokalnego środowiska naukowego, w tym: Instytutu Biologii Medycznej PAN, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, firmy Proteon Pharmaceuticals S.A. oraz BioNanoParku.
Doświadczony zespół bada próbki pobrane od pacjentów z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2. W ciągu doby wykonywanych jest 200 testów, a docelowo ma ich być 400 na dobę. Obecnie 10 pracowników instytutu wykonuje analizy w trybie zmianowym, a kolejni chętni deklarują pomoc. W pierwszym tygodniu swojej działalności laboratorium przebadało blisko 1200 materiałów.
Laboratorium wspiera istniejące jednostki diagnostyczne w Łodzi. Nie pobiera jednak próbek bezpośrednio od pacjentów, lecz bada materiał dostarczony ze szpitali zakaźnych w Łodzi i Zgierzu.