Instytut Geodezji i Kartografii dołączył do polskiego konsorcjum „Copernicus Relays” tworzonego przez Astri Polska i Kapitech. Doświadczenie Instytutu w dziedzinie przetwarzania danych satelitarnych pozwoli na jeszcze większą intensyfikację działań na terenie Polski. IGiK od lat prowadzi badania nad zastosowaniem teledetekcji lotniczej i satelitarnej w obszarach takich jak m.in.: rolnictwo, leśnictwo, ochrona środowiska, zmiany klimatu czy gospodarka przestrzenna. Dzięki jego doświadczeniu konsorcjum będzie mogło promować wykorzystanie danych satelitarnych w Polsce na jeszcze większą skalę.
„Copernicus Relays” to tytuł przyznawany przez Komisję Europejską lokalnym ekspertom z zakresu satelitarnych obserwacji Ziemi w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Ich zadaniem jest dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem w celu promocji wykorzystania danych pochodzących z serwisów programu Copernicus. Konsorcjum Astri Polska i Kapitech otrzymało tytuł „Copernicus Relays” w 2016 roku. Od tamtego czasu firmy aktywnie promują korzyści płynące z wykorzystania danych satelitarnych pochodzących z europejskiego programu obserwacji Ziemi „Copernicus” w różnych dziedzinach gospodarki. Organizują także warsztaty poświęcone podstawom wykorzystania oprogramowania Europejskiej Agencji Kosmicznej, służącego do przetwarzania danych pochodzących z satelitów obserwacji Ziemi – „ESA SNAP”.
Copernicus jest programem Unii Europejskiej koordynowanym przez Komisję Europejską we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną i innymi europejskimi instytucjami. Jego celem jest dostarczanie informacji o Ziemi pochodzących z floty satelitów Sentinel oraz rozwijanie serwisów informacyjnych opartych na satelitarnych obserwacjach Ziemi i danych in situ. Serwisy dostarczają użytkownikom wiarygodnych i precyzyjnych informacji w sześciu głównych obszarach tematycznych: monitorowanie środowiska lądowego (Land Monitoring), monitorowanie środowiska morskiego (Marine Environment Monitoring), monitorowanie stanu atmosfery (Atmosphere Monitoring), sytuacje kryzysowe (Emergency Management), bezpieczeństwo (Security) oraz zmiany klimatu (Climate Change).
JK
(Źródło: IGiK)