Aktualności
Instytuty naukowe
22 Lipca
Opublikowano: 2024-07-22

Instytut PAN w Olsztynie liderem unijnego projektu CROSSPATHS

Rozwój międzynarodowej współpracy jednostek naukowych na rzecz tworzenia innowacji w dziedzinie żywności, zdrowia i biogospodarki – to główny cel międzynarodowego projektu CROSSPATHS, koordynowanego przez Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN. Biorą w nim udział także instytucje z Portugalii i Estonii.

Projekt finansowany jest z programu Horyzont Europa. Celem działań jest opracowanie wspólnej strategii umiędzynarodowienia oraz uruchomienie programów na rzecz budowania potencjału kadrowego instytucji. Wymiany pracowników, wizyty studyjne, szkoły letnie, specjalistyczne szkolenia i kursy oraz udział w międzynarodowych spotkaniach brokerskich to tylko niektóre z zaplanowanych inicjatyw.

Projekt CROSSPATHS pozwoli połączyć siły i stworzyć grupę z unikalną wiedzą umożliwiającą dostarczanie kompleksowych rozwiązań w zakresie technologii żywności, zdrowia i biogospodarki w systemach europejskich. Dzięki temu konsorcjum stanie się dużym i znaczącym graczem na arenie międzynarodowej, specjalizującym się w dostarczaniu innowacyjnych rozwiązań żywnościowych o działaniu prozdrowotnym i ograniczonym wpływie na środowisko naturalne – podkreśla prof. Mariusz Piskuła, dyrektor instytutu i koordynator projektu.

Partnerami IRZiBŻ PAN są: Katolicki Uniwersytet Portugalski i Estoński Uniwersytet Przyrodniczy. Alians tworzony jest przez instytucje z tzw. krajów wideningowych, czyli takich, w których poziom doskonałości naukowej jest niższy od średniej w Unii Europejskiej. Partnerzy będą wspierani przez ośrodek mentorski z Holandii (Wageningen Research), co pozwoli im rozwinąć swoje kompetencje w zakresie zarządzania badaniami, zwłaszcza w kwestii ubiegania się o projekty badawczo-rozwojowe i efektywnej komercjalizacji usług oferowanych dzięki wykorzystaniu inwestycji badawczych finansowanych ze środków unijnych.

Olsztyńska placówka jest koordynatorem całego projektu. W ramach poszczególnych zadań instytut jest odpowiedzialny za opracowanie wspólnej strategii umiędzynarodowienia, organizację międzynarodowych spotkań i konferencji oraz spotkania brokerskiego w Brukseli.

Zaangażowanie w ten duży międzynarodowy projekt jest okazją do zaprezentowania możliwości i potencjału naszej jednostki poza granicami Polski i zwiększa szanse na wdrożenie efektów naszych badań na rynkach europejskich – dodaje prof. Piskuła.

Realizacja projektu potrwa do końca kwietnia 2026 roku. Całkowity budżet wynosi prawie 1,2 mln euro.

MK, źródło: IRZiBŻ PAN

Dyskusja (1 komentarz)
  • ~prof. dr hab. inż. Krystyna Żuk-Gołaszewska 22.07.2024 12:13

    Gratuluję uzyskania projektu.
    prof. dr hab. inż. Krystyna Żuk-Gołaszewska