Należący do Sieci Badawczej Łukasiewicz Instytut Technik Innowacyjnych EMAG został nowym członkiem wspierającym Polskiego Stowarzyszenia Sztucznej Inteligencji.
Stowarzyszenie PSSI działa od 2010 roku. Ma na celu promowanie i wspieranie działalności naukowej, dydaktycznej oraz kulturalnej w zakresie popularyzacji, rozwoju i stosowania teorii, metod i narzędzi sztucznej inteligencji oraz innych dziedzin nauk informatycznych, a także upowszechnianie w społeczeństwie ich osiągnięć. Do członków wspierających PSSI dołączył właśnie Instytut Technik Innowacyjnych EMAG.
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG specjalizuje się w informatyce stosowanej, informatyce technicznej oraz technologiach informacyjnych. Jego historia sięga początków lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. W 1957 roku z połączenia Centralnego Biura Konstrukcji Maszyn Górniczych z Instytutem Mechanizacji Górnictwa powstał Instytut Doświadczalno-Konstrukcyjny Przemysłu Węglowego, który wkrótce zmienił nazwę na Zakłady Konstrukcyjno-Mechanizacyjne Przemysłu Węglowego. W 1975 roku, w wyniku zmian w strukturze ZKMPW, powołano Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Systemów Mechanizacji Elektrotechniki i Automatyki Górniczej SMEAG. We wrześniu 2009 r. jednostka zmieniła nazwę na Instytut Technik Innowacyjnych EMAG.
Instytut zajmuje się m.in. cyberbezpieczeństwem, sztuczną inteligencją (AI/ML), analizą danych (systemami wspomagania decyzji), IoT (Przemysł 4.0, Smart Cities), cyfrowymi usługami publicznymi oraz badaniami laboratoryjnymi. Jednostka realizuje zadania mające wpływ na informatyzację i bezpieczeństwo informatyczne kraju. Uczestniczy m.in. w tworzeniu Krajowego schematu oceny i certyfikacji bezpieczeństwa oraz prywatności produktów i systemów IT zgodnego z Common Criteria. Współrealizuje także projekt przewidujący uruchomienie Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego. W obszarze AI/ML instytut realizuje szereg prac i projektów B&R związanych z zagadnieniami: personalizacji leczenia, analizy danych klinicznych i genetycznych, zastosowaniami AI/ML w cyberbezpieczeństwie, diagnostyki maszyn i urządzeń, tworzeniem platform analitycznych do przetwarzania danych wrażliwych. Przykładami kluczowych projektów z obszaru AI/ML realizowanych w Instytucie są:
Pracownicy Instytutu mają na koncie ponad 60 patentów. Blisko 2 tys. nowych technologii i innowacyjnych produktów ich autorstwa znalazło zastosowanie w przemyśle. Naukowcy EMAG opublikowali ponad 20 monografii i blisko 2 tys. artykułów. Brali udział w 150 projektach międzynarodowych i krajowych, z których większość ukierunkowana była na zastosowania praktyczne.
MK