Aktualności
Instytuty naukowe
10 Stycznia
Opublikowano: 2018-01-10

IŻŻ nowa aplikacja

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, działające przy Instytucie Żywności i Żywienia, opracowało bezpłatną aplikację dla dzieci Zdrowice.

Ma w sposób łatwy i przyjemny zmotywować dzieci do tego, by uzupełniały swoją dietę o owoce i warzywa oraz piły wodę zamiast sztucznie słodzonych napojów gazowanych. „Zdrowice” to gra na smartfony, której uczestnicy, dzięki zjedzonym w ciągu dnia owocom i warzywom, piciu wody i ruchowi zdobywają punkty – monety i energię – które służą im do wybudowania w telefonie i utrzymania swojego zdrowego miasta – Zdrowic.

Aplikacja przypomina także im, że nadszedł czas na zdrową przekąskę lub szklankę wody. Ruch jest rejestrowany i nagradzany punktami. Elementem gry jest także plan dnia, w którym gracz zapisuje informacje o zjedzonych warzywach i owocach, wypitej wodzie i aktywności fizycznej. Architektura gry i zawarte w niej treści są zgodne z zaleceniami Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla Dzieci i Młodzieży opracowanej przez ekspertów IŻŻ.

Aplikacja powstała w ramach Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020. Z polskiej edycji badania European Childhood Obesity Surveilllance (COSI) wynika, że co trzecie dziecko w Polsce, w wieku 6-9 lat ma nadwagę lub jest otyłe. „Zdrowice” mają być remedium na ten stan rzeczy i wyrobić u najmłodszych właściwe nawyki żywieniowe.

JK

(źródło: NCED IŻŻ)

Dyskusja (0 komentarzy)