Aktualności
Instytuty naukowe
20 Czerwca
Opublikowano: 2018-06-20

Kalendarz żywienia dzieci

Z badań przeprowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka wynika, że żywienie niemowląt i małych dzieci w Polsce odbiega od zaleceń dietetyków i lekarzy.

– Dieta niemowląt jest za wcześnie rozszerzana, a w ich jadłospisie za szybko pojawiają się posiłki stołu rodzinnego, skomponowane według złych nawyków opiekunów, z dodatkiem soli, cukru – mówi prof. Piotr Socha, kierownik Oddziału Gastroenterologii, Hepatologii, Zaburzeń Odżywiania i Pediatrii Instytutu Pomnika – Centrum Zdrowia Dziecka.

W efekcie w diecie dzieci występuje niedobór wapnia i witaminy D, będących składnikami kluczowymi dla wzrostu w tym okresie. W efekcie, co trzecie polskie dziecko między 5. miesiącem a 3. rokiem życia ma nieprawidłową masę ciała.

Pomocą dla rodziców ma być opublikowany pod patronatem Instytutu Matki i Dziecka, Instytutu Pomnika – Centrum Zdrowia Dziecka i Stowarzyszenia Zdrowe Pokolenia Kalendarz żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni.

– Obecnie rodzice dzięki internetowi mają szeroki dostęp do informacji na temat żywienia dzieci. Problem polega na tym, że informacji jest bardzo dużo. Zdarza się, że się nawzajem wykluczają – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Hanna Szajewska, kierownik Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. – Kalendarz prowadzi rodziców przez najważniejsze etapy żywienia najmłodszych dzieci: karmienie piersią, rozszerzanie diety, a potem komponowanie diety dziecka, które ukończyło pierwszy rok życia.

Kalendarz jest dostępny na stronie internetowej 1000dni.pl.

JK

(Źródło: PAP)

Dyskusja (0 komentarzy)