Aktualności
Instytuty naukowe
24 Lutego
Opublikowano: 2017-02-24

Międzynarodowy Dzień Implantu Ślimakowego

25 lutego br., w 60. rocznicę pierwszej w świecie operacji wszczepienia implantu ślimakowego, przypada Międzynarodowy Dzień Implantu Ślimakowego. W Polsce pierwszą operację przywracającą słuch osobie niesłyszącej z wykorzystaniem technologii implantu ślimakowego wykonał 16 lipca 1992 roku, czyli 25 lat temu, prof. Henryk Skarżyński. Dzień później implant ślimakowy otrzymało – po raz pierwszy w Polsce – niesłyszące dziecko. Międzynarodowy Dzień Implantu Ślimakowego jest obchodzony na świcie, aby pokazać ludziom z wadami słuchu, jak wiele korzyści daje implantacja zmieniając życie na lepsze.

Pierwsza w świecie operacja została przeprowadzona w Paryżu przez francuskiego otochirurga Charlesa Eyries’a we współpracy z fizykiem medycznym Andre Djourno 25 lutego 1957. Wszczepione urządzenie nie pozwalało na rozumienie mowy, dawało jedynie poczucie dźwięków otoczenia i w związku z ogólnym rozczarowaniem pacjenta zostało usunięte. Badacze mimo ograniczonych technicznie możliwości urządzenia widzieli w przeprowadzonym eksperymencie potencjał. Zainspirowany dokonaniem prof. Francuzów Wiliam House rozpoczął badania na Uniwersytecie w Los Angeles. W 1961 r. kierowana przez niego grupa wszczepiła dwóm pacjentom elektrody, umożliwiając stymulację nerwu słuchowego. W 1964 r. John Doyle, współpracujący wcześniej z Housem, po raz pierwszy wprowadził elektrodę do wnętrza ślimaka. House rozpoczął w 1972 r. w Stanach Zjednoczonych pierwszy na świecie program leczenia głuchoty za pomocą seryjnie produkowanych implantów ślimakowych. Podobny program w Europie rozpoczął w 1973 r. Cloud-Henri. Chouard w Paryżu, a Kurt Burian w 1975 r. w Wiedniu.

Do tego zaszczytnego grona Polska dołączyła w roku 1992, dzięki prof. Henrykowi Skarżyńskiemu, który przeprowadzając pionierską w Polsce operację wszczepienia implantu ślimakowego osobie niesłyszącej dał nie tylko szansę i nadzieję tysiącom niesłyszących pacjentów, ale także rozpoczął realizację programu leczenia całkowitej głuchoty w naszym kraju. Ten zabieg był przełomem w polskiej otochirurgii. Brak powodzenia oznaczałby zaniechanie tego programu na kolejne lata. Ewentualny sukces oznaczał niezwykły impuls dla rozwoju otochirurgii, audiologii, rehabilitacji i wczesnej diagnostyki wad słuchu u noworodków. W ten niezwykle złożony, wielospecjalistyczny program włączyły się kolejne osoby, lekarze, psycholodzy, logopedzi, pedagodzy, inżynierowie i audioprotetycy. Przygotowania do pierwszej operacji wszczepienia implantu osobie niesłyszącej trwały dwa lata.

– Niezależnie od przygotowania i wiary w swoje siły, a byłem wtedy przecież młodym docentem, istniało – jak przy każdej pionierskiej operacji – ryzyko, że mogą zdarzyć się różne nieprzewidywalne sytuacje, że coś może się nie udać. Niepowodzenie wynikające nie z mojej niewiedzy, braku przygotowania czy umiejętności, ale z innych obiektywnych powodów, oznaczałoby, że wdrażanie programu implantów zostałoby w Polsce zaprzepaszczone na kilka lat. Nie udałoby mi się wtedy także zapoczątkować nowej idei w otochirurgii, nowego działania, tworzenia nowych ośrodków, placówek, instytucji, nowych zespołów naukowych, nowych klinik, zakładów, pracowni. To dlatego wymiar tej pierwszej operacji w 1992 roku był tak doniosłytak wspomina tamto wydarzenie prof. Skarżyński.

Dzięki temu, że te pierwsze operacje się powiodły, rozpoczęto realizację programu implantów ślimakowych, a następnie cały wielki program nowoczesnej otochirurgii i audiologii. Prof. Henryk Skarżyński doprowadził do powstania placówek medycznych o międzynarodowej dziś sławie, takich jak: Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowe Centrum Słuchu, pod opieką którego pozostaje obecnie ponad 5 tys. użytkowników implantów słuchowych. W Instytucie zrealizowano ponad 400 tys. procedur chirurgicznych. W ciągu ponad 20 lat wprowadzono do codziennej praktyki klinicznej blisko 200 różnych nowych programów klinicznych, w tym praktycznie wszystkie innowacyjne rozwiązania dotyczące obszaru implantologii w otochirurgii. Polscy pacjenci mają w Instytucie dostęp do najnowszych technologii jako pierwsi lub jedni z pierwszych w świecie. Instytut to także prestiżowe centrum dydaktyczno-szkoleniowe, do którego przyjeżdżają lekarze ze wszystkich kontynentów, aby uczyć się technik chirurgicznych i procedur medycznych opracowanych przez prof. Henryka Skarżyńskiego.

W Polsce uroczyste obchody 25 rocznicy pierwszego wszczepienia implantu ślimakowego przez prof. Henryka Skarżyńskiego będą trwały przez cały rok 2017 i obejmą szereg wydarzeń naukowych i artystycznych. Światowe Centrum Słuchu jest organizatorem min.: Konferencji Naukowej Towarzystwa Naukowego Otolaryngologów, Foniatrów i Audiologów Polskich z udziałem gości zagranicznych, 1st World Tinnitus Congress, XII International Tinnitus Seminar, 25th International Evoked Response Audiometry Study Group Biennial Symposium, XII Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Sekcji Audiologicznej i Sekcji Foniatrycznej Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi, Międzynarodowego Sympozjum Bonebridge&Soundbridge, III Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Implanty Słuchowe i Muzyka”, Międzynarodowych Warsztatów Muzycznych oraz III Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy“.

Biuro Prasowe IFPS

Dyskusja (1 komentarz)
  • ~Aneta 22.03.2018 05:50

    Witam. Ciesze się ,że przez ostatni czas w Polsce rozwięła się medycyna wszczepu implantów. Jestem osobą z głębokim niedosłuchem 15 lat temu miałam wszczepiany implant ślimakowy ,a po 2 latach drugi. Co do prof. Skarżyńskiego jest to świetny lekarz. Przez te 15 lat posiadam implanty firmy Cochlear aktualnie najnowsze procesory Nucleus 7. Po wszczepieniu implantów moje życie zmieniło się nie do poznania mogę komunikować się bez problemu z ludźmi i słyszę najdrobniejszy szelest. Implanty te wyrwały mnie z bezgranicznej ciszy.