Naukowcy prowadzący badania w Puszczy Białowieskiej opublikowali miniprzewodnik naukowy, przedstawiający historię, wartość przyrodniczą i problemy ochrony tego najlepiej zachowanego lasu naturalnego Europy.
Broszurę podzielono na cztery części. W pierwszej, zatytułowanej „Historia powstania i wartość przyrodnicza” autorzy odpowiadają m.in. na pytania: kiedy w Puszczy pojawili się ludzie, jak wpływali na przyrodę tego obszaru oraz co jest w tym lesie najcenniejsze. Druga część dotyczy kornika w Puszczy. Można się z niej dowiedzieć m.in. jak korniki zabijają świerki, dlaczego korników jest obecnie więcej niż kiedyś, a także co można zrobić, by zatrzymać ich gradację w Puszczy. Naukowcy zajęli się ochroną i zagrożeniami, na jakie narażona jest Puszcza Białowieska. Wyjaśniają, jak mocno gospodarka leśna zmieniła ten teren, czy sadzenie drzew stanowi zagrożenie dla Puszczy, czy martwe drzewa zwiększają zagrożenie pożarowe oraz czy suche drzewa są niebezpieczne dla ludzi. Ostatni rozdział poświęcono związkom ludzi z Puszczą. Tutaj kluczowym zagadnieniem wydaje się to, czy ochronę Puszczy da się pogodzić z dobrobytem ludności.
W 24-stronicowej publikacji badacze rozprawiają się także z mitami, jak np. z tym, że na skutek działalności korników w Puszczy giną siedliska priorytetowe, albo że „przyrodnicy chcą zamknąć mieszkańców jak Indian w rezerwacie” lub tym mówiącym, że „z każdego zaatakowanego świerka korniki zasiedlają kolejne 30 drzew”.
Miniprzewodnik naukowy o Puszczy Białowieskiej stworzyło 13 badaczy m.in. z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN, Białowieskiej Stacji Geobotanicznej Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Biologii Ssaków PAN, Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN, Uniwersytetu Gdańskiego, Sveriges lantbruksuniversitet w Uppsali, Uniwersytetu Śląskiego, Instytutu Ochrony Przyrody PAN, Uniwersytetu Wrocławskiego. Wydał Instytut Biologii Ssaków PAN.
MK