Aktualności
Instytuty naukowe
08 Marca
Opublikowano: 2018-03-08

Nagrody PPP dla czterech instytutów

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wyłoniły zwycięzców XX edycji konkursu Polski Produkt Przyszłości. Nagrody i wyróżnienia przyznano podczas jubileuszowej gali 1 marca 2018 r. w auli Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej. Kapituła konkursu przyznała nagrody i wyróżnienia w trzech kategoriach: produkt przyszłości jednostki naukowej, produkt przyszłości przedsiębiorcy oraz rozwiązanie stworzone we współpracy jednostki naukowej i przedsiębiorcy. Wśród nagrodzonych są cztery instytuty badawcze.

Produktem przyszłości jednostki naukowej uznano IntraLine-IOERT Narodowego Centrum Badań Jądrowych. IntraLine-IOERT to akcelerator elektronów służący do naświetlania tkanek zaatakowanych przez nowotwór. Został zbudowany w NCBJ w Świerku przy współpracy z Wielkopolskim Centrum Onkologii. Jest to akcelerator śródoperacyjny, który służy do wykonywania naświetlań w trakcie operacji, bezpośrednio po chirurgicznym usunięciu zasadniczej części guza. Akcelerator dostarcza terapeutycznej wiązki elektronów, która wnika w chorą tkankę na zadaną głębokość i niszczy komórki rakowe. Głębokość wnikania może wybrać lekarz w zależności od oceny spodziewanej rozległości pozostałych po operacji zmian chorobowych. Urządzenie znajduje zastosowanie przede wszystkim w terapii nowotworów piersi, ale nie tylko. Z punktu widzenia pacjenta korzystne jest przede wszystkim skrócenie i zmniejszenie niedogodności związanych z typowymi naświetlaniami onkologicznymi.

W tej samej kategorii wyróżnienie za bezzałogowy statek powietrzny pionowego startu i lądowania ATRAX otrzymał Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych. ATRAX jest nowoczesną konstrukcją wykonaną z kompozytów szklano-węglowych. Jest wyposażony w cztery ramiona, na których końcach znajdują się po dwa elektryczne silniki, napędzające przeciwbieżnie pracujące śmigła. Daje to konstrukcji większą stabilność i bezpieczeństwo. Może być przeznaczony do wojskowych zadań rozpoznawczych lub cywilnych, np. patrolowanie terenów miejskich i leśnych, wspieranie akcji SAR, ocena skutków klęsk żywiołowych, kontrolowanie stanu linii wysokiego napięcia, infrastruktury kolejowej, rurociągów, ochrona osób i mienia, badanie skażeń.

Także wyróżnienie w kategorii produkt przyszłości jednostki naukowej otrzymał Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych za maszynę zagregowaną z ciągnikiem rolniczym do zbierania i zwijania materiału drzewnego, pozostałego po ścince gałęzi, odrostów drzew i krzewów, jako biomasy na cele energetyczne.

Maszyna ta może pracować na różnych podłożach, w tym na glebach bardzo zakamienionych, a zwinięte w bele ścinki od razu zagospodarować jako biomasę. Atutem jest możliwość wykorzystania urządzenia w niewielkich rzędach pomiędzy drzewami owocowymi w sadach czy poprzez zastosowanie podwozia maszyny typu tandem niewychodzącego poza jej szerokość.

Nagrodę w kategorii produkt przyszłości stworzony we współpracy jednostki naukowej i przedsiębiorcy otrzymały Instytut Mechanizacji, Budownictwa i Górnictwa Skalnego i NTI Sp. z o.o. za technologię zagospodarowania popiołów lotnych łącznie z odpadami komunalnymi i przemysłowymi w produkcji kruszyw lekkich dla budownictwa.

Kruszywa te uzyskiwane są w wyniku niskotemperaturowej syntezy osadów ściekowych z mineralnymi odpadami komunalnymi i górniczymi. Zawarte w osadach ściekowych związki metali ciężkich zostają wbudowane w strukturę krystaliczną spieku krzemianowego, dzięki czemu stają się niewymywalne i bezpieczne dla środowiska. Rozwiązanie otrzymało także nagrodę specjalną za ekoprodukt.

Laureaci konkursu, oprócz prawa do posługiwania w promocji znakiem oraz hasłem Polski Produkt Przyszłości, mają także możliwość uzyskania grantu na rozwój, promocję lub umiędzynarodowienie produktu. Zwycięzcy mogą starać się o grant 100 tys. zł, wyróżnieni o grant w wysokości 25 tys. zł.

JK

(źródło: RGiB)

Dyskusja (0 komentarzy)