Aktualności
Instytuty naukowe
04 Września
Źródło: www.portal.ichb.pl
Opublikowano: 2024-09-04

Nowe miejsce na naukowej mapie Poznania

Centrum Innowacyjności i Edukacji Społecznej otwarto w Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, Siedziba nowej jednostki mieści się w secesyjnej willi z 1910 roku, która przeszła w ostatnich latach spektakularną metamorfozę.

Od 2015 roku secesyjna willa przy ul. Wieniawskiego w Poznaniu jest własnością Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN. Obiekt przeszedł w ostatnich latach spektakularną metamorfozę, stając się nowym miejscem pracy dla naukowców i bliskich spotkań z nauką dla mieszkańców miasta.

W budynku swoją siedzibę znalazły laboratoria badawcze, które od lat prężnie działają w IChB PAN w obszarze biologii molekularnej, bioobrazowania, genomiki i archeogenomiki, w tym laboratorium do analizy kopalnego DNA. To m.in. Europejskie Centrum Bioinformatyki i Genomiki, Poznańskie Centrum Archeogenomiki, Centrum Biomedycyny Systemowej. Stosowane są tu nowoczesne metody sekwencjonowania nowej generacji, analiz pojedynczych komórek, ultrawysokorozdzielcza mikroskopia czy wysokoprzepustowe badania przesiewowe.

Celem działalności Centrum Innowacyjności i Edukacji Społecznej, koordynowanego przez prof. Marka Figlerowicza, jest również popularyzacja nauki i tworzenie przestrzeni współpracy między badaczami, przedsiębiorcami i społecznością lokalną. W tym celu w odrestaurowanym budynku powstały sale seminaryjne i laboratoria pokazowe, w których organizowane będą zajęcia edukacyjne i promujące najnowsze osiągnięcia nauki. Jest także wirtualna biblioteka.

Willa w stylu secesyjnym powstała w 1910 roku. Pierwszym jej właścicielem był mecenas sztuki Apolinary Jan Michalik, który przed przeprowadzką do Poznania prowadził w Krakowie lokal o nazwie „Jama Michalika”, znane miejsce spotkań artystów. W Poznaniu stworzył luksusowy pensjonat, w którym na ścianach wisiały obrazy oraz karykatury przywiezione z krakowskiej „Jamy”. W tamtych czasach nie była to ulica Wieniawskiego, lecz Wały Wazów. Ze względu na bliskie sąsiedztwo Teatru Wielkiego w pensjonacie gościło wielu wybitnych artystów tamtych czasów: Józef Węgrzyn, Maria Malicka, Kamil Mackiewicz, Stefan Jaracz, skład kabaretu „Zielony Balonik”, czy Ludwik Solski.

W 1934 roku willa została sprzedana poznańskiemu przedsiębiorcy Bogdanowi Leitgeberowi, wywodzącemu się ze znanej bamberskiej rodziny kupieckiej. W czasie wojny budynek nie był użytkowany, później powstały w nim mieszkania komunalne należące do Urzędu Miasta Poznania. W 2015 r. willa stała się własnością IChB PAN.

W przyszłości instytut planuje utworzenie zamiejscowego oddziału CIES w wielkopolskiej gminie Kościan. Dwa lata temu stał się bowiem właścicielem Zespołu Pałacowo-Parkowego w Turwi, dawnej siedziby rodu Chłapowskich.

AST, źródło: IChB PAN

Dyskusja (7 komentarzy)
  • ~Mati 05.09.2024 12:48

    IChB stał się właścicielem pałacu w Turwi po tym jak PAN rozwalił inny poznański instytut, a pracowników wywalił na bruk, nawet nie udając, że próbuje o nich zadbać w jakikolwiek sposób. Oczywiście pomimo obietnic i deklaracji w gazetach zaopiekowania się swoimi byłymi pracownikami z Poznania.

    • ~Maciek 05.09.2024 14:03

      Mniemam, że chodzi panu o zlikwidowany Instytut Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN w Poznaniu? Niestety, ale ta placówka badawcza posiadała ministerialną kat. C., i to niejednokrotnie. Czasami po dekadach intensywnej działalności naukowej, niektóre podmioty ulegają wypaleniu. Nic nie trwa wiecznie.

  • ~Ciekawski 05.09.2024 07:49

    A tuskowe teraz nie odbiora palacu?

    • ~Doradca 05.09.2024 09:21

      Nie , tylko złodziejom od Czarnka.

      • ~Ireneusz 05.09.2024 15:02

        Może jakieś konkrety, co ukradli i komu, jakiej wartości?

  • ~Aaa 05.09.2024 06:28

    Dyrektorem od dawna jest Luiza Handschuh !!!

    • ~edytor 05.09.2024 06:35

      Proszę przeczytać jeszcze raz. Koordynatorem CIES ICHB PAN jest prof. Figlerowicz.