Aktualności
Instytuty naukowe
14 Lutego
Opublikowano: 2018-02-14

Nowy projekt odzysku renu

Ren, to pierwiastek chemiczny o symbolu Re należący do grupy metali przejściowych. Zaliczany jest do metali szlachetnych, ale występuje w skorupie ziemskiej w niezwykle małych ilościach – jego światowe zasoby szacuje się na ok. 17 tys. ton. W Polsce ren występuje jako domieszka w złożach miedzi w okolicach Lubina. Polska jest jedynym w Europie producentem renu z własnych źródeł.

Ren wykorzystywany jest jako składnik superstopów używanych w przemyśle lotniczym, zbrojeniowym czy do produkcji elementów grzewczych, styków elektrycznych, elektrod, elektromagnesów, lamp próżniowych i rentgenowskich, żarówek błyskowych, powłok metalicznych. Zapotrzebowanie na ren na świecie stale rośnie.

Technologie pozyskiwania tego pierwiastka ze ścieków z huty miedzi opracowano w KGHM Ecoren i Instytucie Metali Nieżelaznych w Gliwicach. Teraz instytut realizuje kolejny projekt dotyczący tego pierwiastka. Firma INNOVATOR Sp. z o.o. podpisała umowę z NCBiR dotyczącą realizacji projektu w ramach Programu Sektorowego INNOWACYJNY RECYKLING. Projekt realizowany będzie w ścisłej współpracy z naukowcami z Zakładu Hydrometalurgii Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach. Celem projektu IMN jest opracowanie nowych metod kompleksowego przerobu materiałów dotąd nie przerabianych, występujących w postaci złomów kawałkowych o średnicy > 30 mm, poprzez ich elektroroztwarzanie oraz opracowanie metod produkcji handlowych produktów renu w postaci związków o wysokiej czystości i odzysk innych cennych metali.

Jk

(źródło: IMN)

Dyskusja (0 komentarzy)