Aktualności
Instytuty naukowe
04 Listopada
Opublikowano: 2020-11-04

PAN zaprosi 50 wyróżniających się naukowców z zagranicy

Pięćdziesięciu naukowców z całego świata przyjedzie do Polski, by w instytutach Polskiej Akademii Nauk prowadzić swoje innowacyjne badania. Rusza program stypendialny PASIFIC.

Przedsięwzięcie współfinansuje Unia Europejska ze środków „Marie Skłodowska-Curie Actions Co-funding of regional, national and international programmes (MSCA COFUND)”. W jego ramach do Polski przyjedzie 50 wyróżniających się naukowców z całego świata. Swoje innowacyjne badania będą prowadzić w instytutach PAN. Pierwszy nabór wniosków rozpocznie się w połowie marca przyszłego roku.

– Program PASIFIC to nie tylko szansa dla instytutów Polskiej Akademii Nauk na zatrudnienie wyróżniających się naukowców z całego świata oraz poszerzenia zakresu prowadzanych badań, ale i zacieśnienie kontaktów między instytutami PAN a innymi instytucjami naukowymi w Polsce i za granicą, nawiązanie i pogłębienie relacji z sektorem pozaakademickim oraz wzmocnienie kadry naukowej instytutów – podkreśla prof. Jerzy Duszyński, prezes PAN.

Dzięki programowi PASIFIC (ang. Polish Academy of Sciences’ Individual Fellowships: Innovation & Creativity) do Polski na rok lub dwa lata przyjedzie 50 wyróżniających się naukowców reprezentujących różne dziedziny nauki. Każdy z badaczy aplikujących o stypendium wybierze mentora i jeden z 69 instytutów PAN, w którym będzie realizował swoje badania. Podczas pobytu, oprócz bogatej oferty szkoleniowej i wynagrodzenia w wysokości ok. 2,5 tys. euro miesięcznie, naukowcy otrzymają również środki na prowadzenie innowacyjnych badań – nawet do 93 tys. euro na każdy projekt. Warunkiem otrzymania stypendium jest posiadanie stopnia doktora lub równoważnego doświadczenia badawczego. Pierwszy nabór wniosków rozpocznie się już 15 marca 2021 roku i potrwa do 30 czerwca 2021.

W czwartek, 5 listopada, odbędzie się inauguracja programu (online na www.pasific.pan.pl). W spotkaniu uczestniczyć będą: prezes PAN – prof. Jerzy Duszyński, wiceprezes PAN – prof. Paweł Rowiński oraz dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii PAN – prof. Andrzej Rychard. Wezmą w nim udział również prof. Zbigniew Błocki – dyrektor Narodowego Centrum Nauki oraz członkowie Rady Doradczej programu PASIFIC: prof. Michael Giersig (Wolny Uniwersytet Berliński i Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN), prof. Barbara Romanowicz (Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley, członkini Rady Naukowej ERC), prof. Oliver Jens Schmitt (Austriacka Akademia Nauk oraz Uniwersytet Wiedeński) oraz prof. Jerzy Paszkowski (Uniwersytet Cambridge).

W międzynarodowej radzie naukowej programu PASIFIC zasiadają: prof. Giersig Michael z Freie Universität Berlin, prof. Michał Misiurewicz z Indiana University-Purdue University Indianapolis, prof. Jerzy Paszkowski z University of Cambridge, prof. Barbara Romanowicz z University of Berkley oraz prof. Olivier Jens Schmitt z AustrianAcademy of Sciences; University of Vienna.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)