Aktualności
Instytuty naukowe
26 Lutego
Źródło: Łukasiewicz
Opublikowano: 2020-02-26

Polski robot po raz pierwszy na DARPA Robotics Challenge

Skonstruowany przez polskich inżynierów robot współpracujący z urządzeniami stworzonymi przez naukowców z całego świata, zadebiutował w zawodach DARPA Robotics Challenge w USA. 

Impreza odbywa się od 2012 roku. Ma na celu wyłonienie robota, który mógłby zastąpić człowieka w niebezpiecznych zAdaniach oraz w trudnych lub niedostępnych dla człowieka warunkach terenowych. Ich organizatorem jest Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności – amerykańska agencja rządowa zajmującą się rozwojem technologii wojskowej. Do tej pory żaden polski robot nie uczestniczył w tych zawodach. Wysłany do USA robot to platforma mobilna, ważąca 27 kilogramów, przeznaczona do wizualnego rozpoznania terenu. Robot wyposażony jest w specjalistyczne kamery i gąsienicowo-kołowy system napędu zapewniający zwiększoną mobilność w trudnych warunkach terenowych. Tegoroczna rywalizacja koncentruje się na cywilnych aspektach wykorzystania robotów w działaniach ratowniczych w podziemiach, między innymi w liniach metra i kopalniach.

Prace przygotowujące łazik do zawodów DARPA odbywały się w Kalifornii w trakcie wyjazdów stażowych polskiego inżyniera Sławomira Kurdziela z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów. W projekcie zdalnie uczestniczyli też inżynierowie z warszawskiej siedziby instytutu. Robot poddawany był procesom dostosowywania i testowania jego przydatności do zawodów DARPA. We współpracy z naukowcami z California Institute of Technology oraz należącym do NASA Jet Propulsion Laboratory przeprowadzana była integracja robota z nowym oprogramowaniem i czujnikami. Pozwoliło to przetestować nowe metody zapewniania robotowi autonomii w trakcie wykonywania misji. Kooperacja specjalistów Łukasiewicz – PIAP z inżynierami z USA służyła doprecyzowaniu technologii, które mogą znaleźć zastosowanie podczas prac humanitarno-ratowniczych oraz być może przy misjach kosmicznych, jak na przykład badanie podziemnych jaskiń na Księżycu.

Polscy inżynierowie rozpoczęli współpracę z California Institute of Technology (Caltech) w 2019 roku w ramach projektu „Rozwój Badań Kosmicznych”, realizowanego ze środków Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, a koordynowanego przez Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa. W wyniku tej kooperacji do USA został wysłany jeden z testowych robotów wyprodukowanych w instytucie Łukasiewicz – PIAP. Celem podjętej z Caltech współpracy było wspólne wystąpienie w DARPA Subterranean Challenge w 2020 roku.

– Obecność na zawodach DARPA to niesamowite doświadczenie. Możemy obserwować, jak roboty sprawdzają się w zadaniach związanych z przeszukiwaniem podziemi. Takie zastosowanie robotyki może być wykorzystywane w obszarze bezpieczeństwa, a w dłuższej perspektywie być może również przy eksploracji Układu Słonecznego – tłumaczy dr hab. inż. Piotr Szynkarczyk, dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów.

Caltech oraz JPL to światowej klasy podmioty, które angażują się w realizację projektów kosmicznych, takich jak łazik Curiosity, czy łazik Mars 2020 Rover. Amerykanie zamierzają też rozwijać nowe misje robotyczne w ramach programu lotów księżycowych NASA o nazwie Artemis.

Udział robota z Polski w zawodach DARPA jest realizowany dzięki grantowi z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej NAWA.

źródło: Łukasiewicz

Dyskusja (0 komentarzy)