Aktualności
Instytuty naukowe
08 Lutego
Opublikowano: 2017-02-08

Polski satelita

Trwają prace nad pierwszym polskim satelitą przemysłowym, który ma znaleźć się na orbicie w 2020 roku. Pracują nad nim naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN i Śląskiego Centrum Naukowo-Technologicznego Przemysłu Lotniczego (ŚCNTPL).

SAT-AIS-PL – tak brzmi robocza nazwa satelity – będzie nieduży. – Swoim zewnętrznym kształtem zbliży się do sześcianu o wymiarach 0,5 x 0,5 x 0,5 m, a jego masa nie powinna przekroczyć 50 kg. Urządzenie należy do kategorii Mikrosatelitów – mówi Artur Łach, konstruktor mechanik z ŚCNTPL. – Zadaniem satelity będzie monitorowanie ruchu statków na Bałtyku i zwiększenie bezpieczeństwa ruchu morskiego.

Będzie w stałym kontakcie z naziemną infrastrukturą a wszystkie elementy systemu będą zlokalizowane w Polsce. Według planu satelita ma zostać wystrzelony na orbitę w 2020 roku z Gujany Francuskiej. Tam znajduje się kosmodrom należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), na zlecenie której powstaje projekt.

– Obecnie kończymy sporządzanie dokumentacji w postaci trójwymiarowego modelu CAD oraz rysunków wykonawczych. Na ich podstawie powstanie demonstrator struktury. Zostanie zaprezentowany ekspertom ESA oraz przedstawicielom polskiego rządu na finałowej prezentacji w kwietniu mówi Artur Łach. – W kolejnej fazie projektu będziemy kontynuować prace konstrukcyjne i przeprowadzimy symulację pracy struktury satelity w warunkach jego eksploatacji – dodaje.

Jeśli misja pierwszego polskiego satelity okaże się sukcesem, umożliwi to realizacje kolejnych projektów kosmicznych.

– Szanse na rozwój tego sektora w Polsce są duże – uważa Bartłomiej Płonka, prezes zarządu Śląskiego Centrum Naukowo-Technologicznego Przemysłu Lotniczego Sp. z o.o. – Ministerstwo Rozwoju finalizuje obecnie prace nad narodową strategią kosmiczną, która ma się przyczynić do znaczącego wzrostu potencjału polskich przedsiębiorstw w tym obszarze. ŚCNTPL jest na dobrej drodze do tego, aby odgrywać znaczącą rolę w realizacji tej strategii.

W skład grupy, która pracuje nad satelitą, wchodzi łącznie 7 różnych instytucji: ŚCNTPL, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytut Łączności PIB, Akademia Morska w Gdyni, ATOS Polska, Hertz Systems oraz lider konsorcjum – firma CREOTECH Instruments.

Jk

(źródło: PAN; źródło zdjęcia: creotech.pl)

Dyskusja (0 komentarzy)