2,5 mln euro dla Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (MIBMiK) z unijnego programu ERA Chairs Horyzont 2020 finansującego badania naukowe. MIBMiK jest jednym z 13 laureatów w Europie i jedynym w Polsce, który uzyskał ten prestiżowy grant w 2018 r.
Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie zdobył 2,5 miliona euro w programie ERA Chairs H2020 na realizację 5-letniego projektu pt. „MOlecular Signalling in Health and Disease – Interdisciplinary Centre of Excellence”, akronim: MOSaIC. Jego celem jest stworzenie interdyscyplinarnego centrum doskonałości w badaniach nad mechanizmami przekazywania sygnałów wewnątrz komórek. Te zaawansowane badania podstawowe są niezbędne w poszukiwaniu nowych leków i terapii dla chorób neurologicznych, nowotworowych, kardiologicznych czy związanych z procesem starzenia. Realizując projekt MIBMiK zatrudni wysokiej klasy naukowca, który wraz z zespołem wzmocni potencjał naukowy placówki.
Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie jest w czołówce najlepszych instytucji biologicznych w Polsce. Świadczą o tym wyniki w rankingach oceny parametrycznej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w których MIBMiK po raz drugi został zakwalifikowany do najwyższej kategorii A+. – MOSaIC to kolejny projekt Programów Ramowych UE na rozwijanie potencjału badawczego, który udało nam się uzyskać. Zależy nam na tym, aby w portfolio grantów znajdowały się takie, które umożliwiają zarówno postęp badań naukowych, jak i rozwój instytucjonalny – podsumowuje prof. Jacek Kuźnicki, dyrektor Instytutu i kierownik Laboratorium Neurodegeneracji. – Przejrzysta procedura rekrutacyjna w otwartym, międzynarodowym konkursie jest kluczem do wyłonienia idealnego naukowca-menadżera, który będzie wspierał instytucję w rozwoju naukowym i organizacyjnym. Przy wsparciu nowego lidera i nowozatrudnionych pracowników, sfinansowane zostaną inicjatywy w zakresie zarządzania nauką, takie jak promocja otwartego dostępu do publikacji i danych naukowych, profesjonalna obsługa doradcza w obszarze komercjalizacji i wynalazków oraz nowoczesne zarządzanie zasobami ludzkimi – dodaje.
Celem ERA Chairs jest wspieranie rozwoju i potencjału badawczego instytucji w Europejskiej Przestrzeni Badawczej. Zwycięskie jednostki dostają finansowanie na zatrudnienie wybitnych ekspertów w swojej dziedzinie, wzmacniających instytucje naukowo i wspierających ich ogólny rozwój – wprowadzając sprawdzone w najlepszych europejskich ośrodkach rozwiązania oraz inicjując nowe trendy w zarządzaniu nauką. W obecnej edycji programu ERA Chairs poza polskim instytutem wyróżnione zostały także ośrodki z Czech, Słowenii, Cypru, Litwy, Estonii, Słowacji, Portugalii i Luksemburga.
Daria Goś