Prof. dr hab. Agnieszka Dobrzyń przez kolejne cztery lata będzie kierować Instytutem Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN. To jej druga kadencja na stanowisku dyrektora.
Konkurs został ogłoszony w grudniu 2021 roku. Kandydaci mieli za zadanie przedstawić m.in. koncepcję funkcjonowania instytutu oraz informacje o dotychczasowym przebiegu pracy zawodowej. O wynikach postępowania poinformował właśnie Wydział II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN. Zgodnie z rozstrzygnięciem prezes PAN prof. Jerzy Duszyński kierowanie Instytutem Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN powierzył dotychczasowej dyrektor prof. dr. hab. Agnieszce Dobrzyń. Jej druga kadencja na tym stanowisku rozpocznie się 1 lutego i potrwa do końca stycznia 2026 roku.
Prof. Agnieszka Dobrzyń jest dyrektorem Instytutu Nenckiego od 2018 roku. Specjalizuje się w fizjologii mięśni. W IBD PAN kieruje Pracownią Sygnałów Komórkowych i Zaburzeń Metabolicznych. Jej badania dotyczą szlaków sygnałowych i zmian w regulacji ekspresji genów charakterystycznych dla zaburzeń metabolizmu komórki i patogenezy cukrzycy. Wraz z zespołem odkryła nowa mechanizmy regulujące wydzielanie insuliny oraz autofagię komórek beta trzustki, co doprowadziło do opracowania testu do wczesnej diagnostyki stanu przedcukrzycowego i cukrzycy typu 2.
Kierowała kilkunastoma projektami naukowymi (TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, SONATA BIS Narodowego Centrum Nauki, STRATEGMED Narodowego Centrum Badań i Rozwoju), w tym grantami europejskimi (m.in. EMBO-Installation Grant, Marie Skłodowska Curie COFUND). Jest współautorką ponad 80 publikacji naukowych oraz rozdziałów w książkach. W roku 2016 otrzymała Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe. Od czterech lat pełni funkcję wiceprezydenta International Conference on the Bioscience of Lipids, zrzeszającej lipidologów prowadzących badania w dziedzinie metabolizmu komórki. W grudniu ub.r. została wybrana na członka krajowego Polskiej Akademii Nauk.
Instytut Nenckiego jest największym pozauniwersyteckim ośrodkiem badań biologicznych w Polsce. Powstał w 1918 roku z inicjatywy Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. Obecnie pracuje w nim 357 osób, w tym 123 naukowców, 28 profesorów zwyczajnych i 38 doktorów habilitowanych. W instytucie kształci się 168 doktorantów z 9 krajów. W wyniku ostatniej oceny parametrycznej „Nencki” otrzymał kategorię A+.
Instytut skupia naukowców prowadzących badania w zakresie: neurobiologii, neurofizjologii, biologii i biochemii komórkowej oraz biologii molekularnej. Badają oni układy o różnym stopniu złożoności: całe organizmy tkankowe, tkanki, komórki, organelle komórkowe, jak również białka i geny. To jedyna placówka naukowa w Polsce, w której badania w dziedzinie neurobiologii prowadzi się na wszystkich poziomach – od molekularnego po systemowy. Główny nurt badań skupia się na nowych terapiach oraz metodach diagnostycznych w zakresie chorób neurodegeneracyjnych, zaburzeń metabolicznych, nowotworów i innych schorzeń.
Strukturę jednostki tworzy 31 pracowni badawczych oraz 10 pracowni usługowych. Te pierwsze działają w obrębie dwóch centrów naukowych: Centrum Badań Podstawowych oraz Translacyjnych w Zakresie Biologii i Nauk Biomedycznych oraz Centrum Badań nad Plastycznością Neuronalną i Chorobami Mózgu BRAINCITY. Środowiskowe pracownie usługowe tworzą Centrum Neurobiologii. Instytut posiada również Stację Badawczą w Mikołajkach, która umożliwia prowadzenie badań terenowych oraz behawioralnych.
W 2013 roku Instytut otrzymał tytuł „Popularyzatora Nauki”. Jako pierwsza polska instytucja badawcza spełnił europejskie standardy zatrudniania naukowców i również w 2013 r. otrzymał prawo posługiwania się logo HR Excellence in Research.
Mariusz Karwowski