Aktualności
Instytuty naukowe
08 Stycznia
Źródło: www.polsl.pl
Opublikowano: 2021-01-08

Prorektor Politechniki Śląskiej prezydentem IIAV

Prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, specjalista z zakresu automatyki oraz cyfrowego przetwarzania sygnałów, w szczególności akustycznych i drgań, został prezydentem International Institute of Acoustics and Vibration. To międzynarodowe towarzystwo naukowe o 30-letniej tradycji.

IIAV działa od ponad ćwierć wieku w ponad 70 krajach. Skupia naukowców, inżynierów, konsultantów, producentów specjalistycznej aparatury i oprogramowania. Współpracuje z krajowymi lub regionalnymi towarzystwami i organizacjami naukowymi z całego świata. Wydaje czasopismo naukowe z listy JCR oraz prowadzi działalność ekspercką i stypendialną. Siedzibą instytutu jest amerykańskie Auburn.

Prof. Marek Pawełczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Śląskiej, związany jest z IIAV od 1997 roku. Jako pierwszy obejmuje ponownie funkcję prezydenta. Pełnił ją już w latach 2012–2014. Przez osiem lat był też wiceprezydentem. Był osobiście zaangażowany w organizowanie kongresów IIAV w Krakowie, Kairze, Rio de Janeiro, Wilnie, Bangkoku, Pekinie, Florencji, Atenach, Londynie, Hiroshimie i Montrealu. Obecnie przygotowuje kongresy w Pradze i Singapurze. Corocznie w kongresach tych uczestniczy ponad 1000 osób.

Prof. Pawełczyk kieruje Zakładem Pomiarów i Systemów Sterowania w Instytucie Automatyki, gdzie pracuje od 1995 roku. Jego zainteresowania badawcze dotyczą cyfrowego przetwarzania sygnałów, sterowania optymalnego i adaptacyjnego, aktywnej redukcji hałasu, aktywnej i półaktywnej redukcji drgań mechanicznych, pasywnego tłumienia hałasu i drgań, sterowania dźwiękiem i drganiami, systemów SCADA oraz przetwarzania sygnałów ultradźwiękowych. Jego dorobek obejmuje około 170 publikacji, w tym 3 monografie autorskie, a także 5 zgłoszeń patentowych.

Jest członkiem Komitetu Polityki Naukowej, organu pomocniczego Ministra Edukacji i Nauki, w którym do końca maja 2021 roku sprawuje funkcję wiceprzewodniczącego. Zasiada w Komitecie Automatyki i Robotyki PAN. Przez dwie kadencje był również członkiem Komitetu Akustyki Polskiej Akademii Nauk. Obecnie stoi na czele Konsorcjum Śląskich Uczelni Publicznych – Silesian Universities Network (SUN).

źródło: PŚl

 

Dyskusja (0 komentarzy)