Aktualności
Instytuty naukowe
25 Lipca
Opublikowano: 2019-07-25

PWSZ w Kaliszu uruchomi Światowe Centrum Zdrowia Rodziny

W strukturach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu powstanie Światowe Centrum Zdrowia Rodziny.  To efekt wizyty przedstawicieli uczelni podczas Światowej Konferencji Dyrektorów Narodowych Instytutów Zdrowia, która odbyła się w Lyonie.

Trzydniowa konferencja, która odbyła się w połowie lipca, zgromadziła ponad 120 naukowców z całego świata. Kaliską PWSZ reprezentował m.in. rektor, prof. Andrzej Wojtyła, który wygłosił wykład „Health, Wellbeing and Family”. Prelekcja wywołała wśród uczestników duże zainteresowanie, o czym świadczy choćby ożywiona, kilkudziesięciominutowa dyskusja po jej zakończeniu. To właśnie w wyniku tych rozmów zrodziła się inicjatywa powołania w Kaliszu Światowego Centrum Zdrowia Rodziny o randze instytutu. Mieliby z nim współpracować naukowcy z niemal wszystkich kontynentów, a przedmiotem ich badań byłoby zdrowie rodziny w skali globalnej. Udział w stworzeniu takiej instytucji zadeklarowało już wielu obecnych w Lyonie badaczy.

Francuska konferencja zorganizowana została przez World Prevention Alliance oraz International Prevention Research Institute w Lyonie, które współpracują z PWSZ w Kaliszu w ramach powstałego w najstarszym polskim mieście International Prevention Research Institute Collaborating Centre. Naukowcy dyskutowali nad zagrożeniami  środowiskowymi wywołującymi choroby nowotworowe.

źródło: PWSZ w Kaliszu

 

Dyskusja (0 komentarzy)