W marcu do wojska trafił pierwszy z 35 zamówionych przez Inspektorat Uzbrojenia nowoczesnych Robotów Patrolowo-Przenośnych. Urządzenie skonstruowano w Łukasiewicz – Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów.
Roboty mają służyć wsparciu misji EOD/IED służących usuwaniu ładunków i materiałów niebezpiecznych. To jeden z programów Ministerstwa Obrony Narodowej, którego celem jest techniczna modernizacja sił zbrojnych.
– Jako największy w Polsce i jeden z największych na świecie dostawców robotów mobilnych jesteśmy zaangażowani w przygotowanie dla wojska robotów EOD/IED. Zgodnie z umową podpisaną przez nas z Inspektoratem Uzbrojenia pierwszy z robotów jest już u zamawiającego. Kolejne dostarczać będziemy w roku 2020 i 2021. Łącznie będzie to 35 robotów – mówi dr hab. inż. Piotr Szynkarczyk, dyrektor SBŁ – PIAP.
Pierwszy z robotów trafił do 2. Mazowieckiego Pułku Saperów w Kazuniu Nowym. Jest to nowej generacji Robot Patrolowo-Przenośny (RPP), model Robot Inżynieryjny 1806.
Będzie wykorzystywany przez pododdziały inżynieryjne w czasie prowadzenia zadań wykrywania, usuwania, podejmowania lub neutralizacji min, niewypałów i niewybuchów oraz improwizowanych urządzeń wybuchowych w ramach działań bojowych i misji stabilizacyjnych poza granicami kraju.
Baza mobilna robota waży 75 kilogramów. Urządzeniem steruje się bezprzewodowo za pomocą lekkiej konsoli. Robot wyposażony jest w czujniki do prowadzenia rozpoznania obrazowego obiektów i przedmiotów. Specjalistyczne kamery zapewniają obraz wysokiej rozdzielczości niezależnie od pory dnia i roku. RPP posiada napęd gąsienicowy, co umożliwia mu sprawne poruszanie się po różnych typach podłoża, a jego rozmiary pozwalają na przejazd przez drzwi o szerokości do 60 cm. Wyposażony jest w urządzenia do wykrywania min, materiałów pirotechnicznych oraz toksycznych środków chemicznych. Posiada też urządzenie do neutralizacji materiałów wybuchowych i niebezpiecznych, wykorzystujące najnowszej generacji bezodrzutowy wyrzutnik pirotechniczny o zasięgu 30 metrów.
JK
(Źródło: Ł-PIAP)