Aktualności
Instytuty naukowe
25 Marca
Źródło: piap.pl
Opublikowano: 2020-03-25

Robot TRM wspiera Włoski Korpus Karabinierów

Łukasiewicz Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów opracował robota taktycznego TRM, który od marca wspomaga prace włoskich karabinierów.

Robot TRM jest urządzeniem do zastosowań wspomagających operacje antyterrorystyczne. Powstał w odpowiedzi na zagrożenia, jakie niesie ze sobą rozpoznanie terenu prowadzone przez jednostki specjalne przed przystąpieniem do akcji.

TRM składa się z rurowego korpusu, w którym umieszczone są kamera, mikrofon oraz oświetlacze światła białego i/lub podczerwieni. Napęd zapewniają dwa sprężyste gumowe koła umieszczone po bokach robota. Urządzenie jest konstrukcyjnie przystosowane do upadków z dużej wysokości, dlatego TRM może być wrzucony do obiektu lub na miejsce akcji w otwartym terenie ze znacznej odległości, a następnie, na zasadzie teleoperowania, dokonywać zdalnej inspekcji. Robota można wyposażyć w ładunki oślepiające i ogłuszające.

Jego unikatowymi cechami są m.in.: bezgłośny układ napędowy, możliwość bezstopniowej regulacji kąta widzenia kamery w pełnym zakresie 360 stopni, bez konieczności użycia narzędzi, możliwość wyzwalania granatów hukowo-błyskowych, niewielka masa i wymiary zewnętrzne panelu sterowania, możliwość operowania kilkoma robotami z jednego panelu sterowania.

JK

(Źródło: Ł-PIAP)

Dyskusja (0 komentarzy)