Aktualności
Instytuty naukowe
29 Maja
Opublikowano: 2018-05-29

Roboty PIAP dla Straży Pożarnej

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów (PIAP) w konsorcjum z firmą Zeszuta Sp. z o.o. zaopatrzył Państwową Straż Pożarną w roboty IBIS oraz pojemniki platformowe do przewozu czynników CBRN. Nowoczesne urządzenia wesprą grupy strażaków w realizacji działań ratowniczych, niezbędnych do zmniejszenia lub likwidacji bezpośrednich zagrożeń stwarzanych przez substancje niebezpieczne dla ludzi, zwierząt, środowiska i mienia. Sprzęt wykorzystywany będzie przez Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Chemicznego i Ekologicznego PSP w Warszawie, Katowicach i Poznaniu.

IBIS to szybki robot, poruszający się z prędkością do 10 km/h. Bez trudu przemieszcza się w zróżnicowanym terenie dzięki sześciokołowej platformie mobilnej z niezależnym napędem na każde z kół. Waży ponad 300 kg, a jego ramię może podnieść ciężar do 50 kg. Ponadto robot wyposażony jest w szereg akcesoriów, które zwiększają zakres jego możliwości. Ma pojemnik do transportu materiałów promieniotwórczych, przenośne urządzenie RTG oraz pojazd typu pick-up. Posiada m.in. próbnik służący do pobierania próbek skażonego podłoża, R-SENSOR umożliwiający wykrywanie i pomiar promieniowania; sterowanie radiometrem i wyświetlanie wyników na konsoli akcesoriów; Adsorber SPME służący do akwizycji cząsteczek chemicznych z powietrza i cieczy; Modułowy próbnik cieczy do pobierania i magazynowania próbek płynów za pomocą kilku rodzajów końcówek pobierających czy moduł GPS umożliwiający zobrazowanie miejsca pobranych danych.

Strażakom został także przekazany zestaw PIAP MULTISTRIKER. Może on być wykorzystywany do wybijania szyb i otworów w różnych powierzchniach, rozbijania zawiasów, przecinania prętów, kabli, kłódek, a także do odcinania łańcuchów. Energia urządzenia jest wyzwalana za pomocą dedykowanego pilota. Akcesorium montowane jest na robocie lub działa samodzielnie na niezależnym statywie.

JK

(Źródło: PIAP)

Dyskusja (0 komentarzy)