Aktualności
Instytuty naukowe
16 Października
Opublikowano: 2019-10-16

SBŁ – PORT rozpoczyna współpracę ze spółką Amgen

7 października Sieć Badawcza Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii podpisał z firmą Amgen Biotechnologia Sp. z o.o. list intencyjny będący deklaracją współpracy przy wspólnych projektach, których celem ma być m.in. pozyskiwanie i procesowanie danych na podstawie próbek materiału biologicznego, które posłużą do opracowania nowych terapii i profilaktyki chorób cywilizacyjnych.

SBŁ – PORT to wrocławski instytut badawczy zajmujący się nowymi technologiami w zakresie inżynierii materiałowej i biotechnologii, które mają szanse na wdrożenia w ochronie zdrowia, zwłaszcza w dziedzinie onkologii i epidemiologii. Amgen – globalny lider w dziedzinie biotechnologii – jest zaangażowany w odkrywanie, opracowywanie i dostarczanie innowacyjnych terapii m.in. w obszarze onkologii, chorób sercowo-naczyniowych, czy chorób kości.

Obie instytucje zamierzają prowadzić wspólny projekt z zakresu medycyny personalizowanej, obejmującego zbieranie i przetwarzanie dużych ilości danych epidemiologicznych. Dane te byłyby gromadzone w Biobanku prowadzonym przez SBŁ – PORT.

To dopiero początek współpracy, a możliwości prowadzenia wspólnych projektów jest wiele, tym bardziej, że spółka Amgen ma doświadczenie np. w opracowywaniu nowych leków. Powstanie dużego zbioru danych i ich analiza mogą też pomóc w badaniach nad nowymi metodami zapobiegania, diagnozowania i leczenia chorób cywilizacyjnych.

JK

(Źródło: Rynek Zdrowia)

Dyskusja (0 komentarzy)