Międzynarodowy Instytut Mechanizmów i Maszyn Molekularnych Polskiej Akademii Nauk otrzymał prawie pół miliona złotych od swojej współzałożycielki, prof. Magdy Konarskiej. To jedna z nielicznych tego typu dotacji od osoby prywatnej dla państwowego instytutu naukowego w Polsce.
Prof. Magda Konarska przekazała Międzynarodowemu Instytutowi Mechanizmów i Maszyn Molekularnych IMol PAN 100 tysięcy dolarów z myślą o dalszym rozwoju placówki, której jest współzałożycielką, a obecnie pełni także funkcję zastępcy dyrektora ds. nauki.
IMol, który z roku na rok staje się coraz bardziej rozpoznawalnym na świecie instytutem w dziedzinie biologii molekularnej i biomedycyny, potrzebuje znaczącego długofalowego wsparcia finansowego. W ubiegłym roku nie otrzymał takowego ze strony państwa. Z racji na to, że szanse, potencjał i tempo jego rozwoju są ogromne, zdecydowałam się wesprzeć instytut własnymi pieniędzmi – tłumaczy prof. Magda Konarska. – Dotacja, którą przekazałam, będzie przeznaczona na cele zapewniające rozwój placówki – dodaje.
Prof. Magda Konarska ukończyła doktorat w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN, a następnie odbyła staż podoktorski w Massachusetts Institute of Technology w zespole prof. Phillipa Sharpa, laureata Nagrody Nobla z dziedziny fizjologii i medycyny. Przez ponad 25 lat kierowała grupą naukową na Uniwersytecie Rockefellera w Nowym Jorku. Po powrocie do Polski utworzyła Laboratorium Biologii RNA w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego. Laboratorium to, po przeniesieniu do IMol, stało się integralną częścią instytutu.
Przekazanie tak wysokiej dotacji od osoby prywatnej na państwowy instytut naukowy jest wciąż
rzadkością w europejskiej nauce. W USA natomiast to popularna forma finansowania nauki. Dlatego też, po spędzeniu prawie 30 lat w Stanach, prof. Konarska zdecydowała się wesprzeć działalność IMol prywatnymi pieniędzmi, uznając za konieczne przekazanie darowizny z racji na niewystarczające wsparcie państwa. Jesteśmy za tę dotację niezmiernie wdzięczni – mówi prof. Agnieszka Chacińska, dyrektor IMol, dodając, że darowizna poprzedziła decyzję obecnego ministra nauki o zwiększeniu finansowania IMol w 2024 roku.
Zdaniem dyrektorki instytutu, prywatna dotacja przełoży się na sukcesy w zaawansowanych badaniach prowadzonych przez naukowców IMol pochodzących z całego świata.
Należy to docenić tym bardziej, że są to pieniądze, które prof. Konarska miała przeznaczone na własną emeryturę. Nie wahała się jednak pomóc w obliczu krytycznej sytuacji finansowej IMol w 2023 roku. Brak dofinansowania stawiał pod znakiem zapytania dalszy rozwój instytutu. Szczęśliwie, starania nasze i prezesa PAN w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyniosły skutek – podkreśla prof.
Agnieszka Chacińska. – Dziś czujemy się docenieni i jestem pewna, że ministerialna subwencja poprawi naszą sytuację, zaś gest prof. Konarskiej zostanie zauważony – dodaje.
Międzynarodowy Instytut Mechanizmów i Maszyn Molekularnych (IMol PAN) to najmłodsza jednostka Polskiej Akademii Nauk. Powołano ją w 2020 roku, aby poprowadzić projekt ReMedy finansowany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Utworzony we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Getyndze w Niemczech, IMol PAN jest pierwszym instytutem utworzonym de novo (nie reorganizowanym) w ciągu ostatnich 25 lat w Polsce.
Program ReMedy koncentruje się na badaniu adaptacyjnych odpowiedzi komórek na stres i komórkowych mechanizmów regeneracyjnych. Efektem działalności IMol PAN i ReMedy będą nowe strategie leczenia oraz opracowanie rozwiązań, które pomogą nam żyć bezpieczniej i lepiej. Warszawska jednostka prowadzi badania naukowe i kształci w dziedzinach nauk biologicznych, chemicznych, medycznych, biotechnologicznych, bioinformatycznych, biofizycznych, farmakologicznych i pokrewnych.
W IMol PAN realizowane są trzy granty EMBO: dr Piotr Gerlach skupia się na mechanizmach infekcji RNA wirusów, zwłaszcza na bezpośrednich interakcjach, w jakie białka wirusowe wchodzą z białkami gospodarza wewnątrz komórki, dr Karolina Szczepanowska zajmuje się przeprogramowaniem metabolicznym, leżącym u podstaw procesu nowotworzenia i pozwalającym na niepohamowane namnażanie się komórek rakowych, z kolei dr Maciej Cieśla bada molekularne podłoże przemiany komórek macierzystych w nowotworowe.
W styczniu IMol PAN podpisał porozumienie o współpracy z izraelskim Weizmann Institute of Science, jedną z najlepszych uczelni na świecie.
MK
Czytam, ze w Stanach ponad 40% wydatkow na badania naukowe pochodzi z dotacji prywatnych (filantropii). W Europie ten ulamek wynosi 2%. Tak wiec roznica w podejsciu jest kolosalna.
Bardzo znaczacy gest Pani Profesor. Moze rzad, panstwo, spoleczenstwo troche sie przebudza w koncu... Sa tacy, ktorym zalezy.
No comment. Nie samowity gest. Pytanie do MESW, czy ocenianie na punkty za publikacje to jedyna droga, skoro jak widac sa instytucje czy badacze ktorzy zaczynaja projekty i musza w rok lub dwa opublikowac, szczegolnie kiedy trzeba rozpoczac,zebrac, potwierdzic badania, te wazkie nie powstaja w tak krotkim czasie. Jeszcze raz dziekuje za gest Pani Profesor.