Aktualności
Instytuty naukowe
09 Listopada
Opublikowano: 2018-11-09

Instytut Geofizyki PAN został wybrany do koordynowania prac europejskiego konsorcjum EPOS-ERIC w tematyce zagrożeń geofizycznych towarzyszących eksploatacji zasobów naturalnych Ziemi

Polskie instytucje naukowe wspólnie z partnerami przemysłowymi od 2010 roku uczestniczą w Programie Integracji Infrastruktur Badawczych w Obszarze Nauk o Ziemi EPOS -European Plate Observing System, wpisanego na Polską Mapę Drogową Infrastruktury Badawczej. EPOS to infrastrukturalny projekt naukowy, który pozwala lepiej zrozumieć trzęsienia ziemi, erupcję wulkanów, powstawanie tsunami i inne geozagrożenia w tym związane z eksploatacją złóż o potencjalnie poważnym wpływie na środowisko i dobrobyt społeczeństwa w Europie.

Komisja Europejska zaakceptowała transformację programu w europejskie konsorcjum EPOS-ERIC, które 8 listopada w Rzymie, oficjalnie rozpoczyna swoją działalność.

EPOS ERIC jest 20. Europejskim Konsorcjum Badawczym i piątym w dziedzinie nauk o środowisku po Euro-Argo ERIC (europejska infrastruktura badająca rolę oceanów w globalnym systemie klimatycznym), EMSO ERIC (Europejskie wielodyscyplinarne obserwatorium systemu dna morskiego i słupa wody), ICOS ERIC (zintegrowany system obserwacji węgla) i LifeWatch ERIC (europejska infrastruktura e-nauki i technologii w zakresie różnorodności biologicznej i ekosystemu).

W związku z powyższym odbędzie się międzynarodowa, naukowo-techniczna konferencja poświęcona projektowi EPOS, w ramach projektu EPOS-System Obserwacji Płyty Europejskiej (EPOS-PL),  współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Konferencja odbędzie się w dniach 19-21 listopada 2018 r., w Hotelu Windsor,  Jachranka 75, 05-140 Serock.

Spotkanie służy dalszemu rozszerzaniu procesu integracji infrastruktur badawczych  w dziedzinie nauk o Ziemi oraz wzmacnianiu współpracy i transferu wiedzy w sektorach nauki  i gospodarki w Polsce. Konferencja jest również okazją do świętowania przystąpienia Polski do europejskiego konsorcjum EPOS-ERIC oraz zaprezentowania poszczególnych elementów tworzonej Infrastruktury Badawczej EPOS-PL.

Anna Zdunek

Dyskusja (0 komentarzy)