Aktualności
Instytuty naukowe
22 Sierpnia
Opublikowano: 2019-08-22

Sukces satelity KRAKsat przy udziale ŁUKASIEWICZ – Instytut PIAP

KRAKsat to polski satelita typu CubeSat w standardzie 1U, czyli sześcian o wymiarach około 10 × 10 × 10 cm i wadze nieco przekraczającej 1 kg, zbudowany przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego przy współpracy z firmą Satrevolution. Głównym zadaniem satelity i celem eksperymentu jest zbadanie, jak zachowa się w kosmosie ferrofluid i czy znajdzie zastosowanie w przemyśle kosmicznym.

14 lipca 2019 r. w ŁUKASIEWICZ – Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów (PIAP) została zamontowana tymczasowa satelitarna stacja naziemna. W nocy z niedzieli na poniedziałek, w czasie trzech sesji komunikacyjnych, nadano w kierunku satelity KRAKsat mocne sygnały z komendami wykonania resetu i rozłożenia anten. Dzięki temu poprawnie uruchomiono uśpione systemy pokładowe satelity. Wkrótce potem uzyskano odpowiedź z KRAKsatu. Osiągnięcie oczekiwanego rezultatu, czyli uzyskanie obustronnego połączenia radiowego z satelitą, było możliwe dzięki współdziałaniu wszystkich zaangażowanych jednostek oraz twórców KRAKsatu – KRAKsat Space Systems i SatRevolution, a odzew ze strony satelity jest potwierdzeniem, że współpraca różnych podmiotów działających w branży kosmicznej pozwala uzyskać najlepsze efekty.

W 2015 roku ten sam zespół, wykorzystując tę samą antenę, wspomagał japońskich operatorów dwóch sond kosmicznych, uzyskując potwierdzenie odbioru danych z odległości mierzonych w milionach kilometrów. Współpraca zespołu Kraksat Space Systems z Siecią Badawczą Łukasiewicz – Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów PIAP oraz grupą doświadczonych krótkofalowców radioamatorów umożliwiła uzyskanie obustronnego połączenia radiowego z satelitą KRAKsat.

PIAP dziękuje za współpracę zespołowi doświadczonych krótkofalowców: SQ5KTM Michał, SP5MG Piotr, SP5ULN Piotr, SQ5DRC Konrad, SQ7GMO Arek. Niektórzy z nich to pracownicy PIAP.

JK

(Źródło: SBŁ-PIAP)

Dyskusja (0 komentarzy)