Aktualności
Instytuty naukowe
07 Czerwca
Źródło: PCSS
Opublikowano: 2021-06-07

Superkomputer Altair gotowy do działania

W Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym afiliowanym przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN oddano do użytku największy system obliczeniowy w Polsce. Nowy superkomputer Altair udostępnia niemal 8 petaflopsów mocy obliczeniowej.

Prace wdrożeniowe i integracyjne nad systemem trwały od grudnia 2020 r., w styczniu jego fragment udostępniono najbardziej aktywnym użytkownikom. Nowy superkomputer został połączony fizycznie oraz logicznie z działającym od pięciu lat w PCSS systemem Orzeł. Pozwala to udostępniać blisko 8 PFlops mocy obliczeniowej, co w znaczący sposób podniosło komfort pracy jego użytkowników. Jeden petaflops oznacza, że komputer może wykonać 1015, czyli biliard operacji na liczbach zmiennoprzecinkowych na sekundę. Altair znalazł się na liście TOP500 najszybszych superkomputerów na świecie zajmując na niej 85. miejsce oraz na liście ENERGY500 najoszczędniejszych systemów HPC pod względem zużycia energii elektrycznej.

Uruchomienie Altair pomoże rozwiązać problem użytkowników poprzedniego, 5-krotnie mniejszego systemu z niewystarczającymi zasobami. Wymagania naukowców przekraczały o 3 razy dostępną wówczas moc obliczeniową. Nowy superkomputer umożliwi wykonywanie działań związanych ze sztuczną inteligencją (AI), analityką dużych ilości danych w fizyce jądrowej, chemią kwantową i biologią oraz symulacjami inżynierskimi oraz badaniami nad COVID-19.

Superkomputer Altair zakupiony został w ramach projektu krajowego PRACE-LAB z Polskiej Mapy Infrastruktury Badawczej. Jest to obecnie największy system obliczeniowy w Polsce. Obecnie dostępne są następujące zasoby  GP-GPU:

  • moc konwencjonalna – 1320 węzłów 2-procesorowych opartych na Intel Xeon Platinium 8268
  • akceleratory – 9 węzłów wyposażonych w 8 kart GPU NVIDIA V100

źródło: PCSS

 

Dyskusja (0 komentarzy)