Aktualności
Instytuty naukowe
26 Września
Opublikowano: 2018-09-26

System i quady

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, pomysłodawca i realizator projektu ATENA, opracowuje system, który umożliwi platformom lądowym autonomiczne podążanie za wybranym obiektem człowiekiem lub pojazdem. Dzięki realizowanym przez PIAP badaniom będzie można m.in. sterować platformą transportową wspomagającą oddziały piechoty, tworzyć konwoje, ograniczyć liczbę ludzi niezbędnych do transportu wyposażenia i pojazdów.

Platformy wyposażone w system ATENA będą mogły działać w każdym terenie bez konieczności używania mapy i nawigacji, w oparciu o algorytmy uczące oraz wizję maszynową. Dzięki otwartej budowie system ATENA będzie mógł być uzupełniany i rozbudowywany.

Projekt współfinansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu badań naukowych na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa pn. „Przyszłościowe technologie dla obronności – konkurs młodych naukowców”. Budżet projektu wynosi 3 670 000 złotych. Zakończenie prac planowane jest na styczeń 2021 roku. Wyniki zostaną zademonstrowane w postaci dwóch samochodów terenowych przystosowanych do sterowania cyfrowego z zainstalowanymi systemami ATENA.

JK

(Źródło: PIAP)

Dyskusja (0 komentarzy)