Aktualności
Instytuty naukowe
30 Stycznia
Opublikowano: 2018-01-30

Szczególny jubileusz IFPS

W tym roku obchodzimy 20. rocznicę pierwszej w Polsce operacji wszczepienia implantu słuchowego do pnia mózgu. W styczniu 1998 r. przeprowadził ją prof. Henryk Skarżyński z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu we współpracy z naukowcami z Austrii i Niemiec. Tym samym Polska stała się czwartym krajem na świecie, w którym przeprowadza się tego typu zabiegi. Pierwsza operacja, która trwała 12 godzin, zakończyła się pełnym sukcesem, a operowana pacjentka uzyskała wyniki nienotowane do tej pory w świecie – po operacji zaczęła swobodnie rozumieć mowę. Takich pacjentów na świecie jest tylko kilkunastu.

– Pień mózgu kojarzył się nam zwykle z ciężkimi urazami, stłuczeniem mózgu. Kiedy okazało się, że możemy z powodzeniem stymulować jądra słuchowe w pniu mózgu, czyli bardzo czułe miejsca centralnego układu nerwowego, stało się to naszym kolejnym wyzwaniem. Już po 2–3 miesiącach rehabilitacji słuchowej pani Sylwia zaczęła swobodnie rozumieć mowę w języku polskim i niemieckim, zaczęła uczyć się języka włoskiego – wspomina prof. Skarżyński. – Możliwości słuchowe, jakie uzyskała dzięki stymulacji jąder słuchowych w pniu mózgu, okazały się najlepsze na świecie. To było zaskakujące nie tylko dla nas, lecz także dla innych specjalistów. Nikt nie spodziewał się, że implant pniowy może dać tak znakomite efekty. Zrozumieliśmy, że stymulacja najdelikatniejszych struktur w obrębie centralnego układu nerwowego jest możliwa i bezpieczna. Z panią Sylwią otworzyliśmy nowy etap rozwoju otoneurochirurgii – dodaje uczony.

Od tamtej pory pod opieką zespołu Światowego Centrum Słuchu znajduje się kilkunastoosobowa grupa pacjentów. Jest to najlepiej w świecie wyrehabilitowana grupa. Tak wynika z badań prowadzonych przez prof. Boba Shannona, jednego z pionierów w programie implantów pniowych w House Research Institute w Los Angeles. Na zlecenie amerykańskiej Food and Drug Administration oceniał on efektywność tej metody leczenia. Pacjenci Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu uzyskali w tym badaniu najwyższą ocenę.

Wybrana przez prof. Skarżyńskiego i współpracowników strategia okazała się bezpieczna i efektywna. 10 lat później, w 2008 roku – także w ramach współpracy z międzynarodowym zespołem – został zoperowany w Instytucie pierwszy w świecie pacjent, któremu wszczepiono obustronnie implanty do pnia mózgu.

Jk

(źródło: IFPS)

Dyskusja (0 komentarzy)