Aktualności
Instytuty naukowe
25 Kwietnia
Opublikowano: 2019-04-25

Warszawska Szkoła Doktorska Nauk Ścisłych i BioMedycznych – Warsaw-4-PhD

W Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego dyrektorzy 9 instytutów naukowych podpisali umowę o utworzeniu i wspólnym prowadzeniu Warszawskiej Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i BioMedycznych – Warsaw-4-PhD. Szkoła rozpocznie działalność 1 października 2019 r. i będzie kształciła doktorantów w 4 dyscyplinach naukowych: biologia, chemia, fizyka, medycyna.

Szkoła będzie prowadzona przez 9 instytutów naukowych: Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN (jednostka wiodąca szkoły), Instytut Chemii Organicznej PAN, Instytut Chemii Fizycznej PAN, Instytut Fizyki PAN, Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Instytut Wysokich Ciśnień PAN, Centrum Onkologii – Instytut Im. Marii Skłodowskiej-Curie, Instytut Psychiatrii i Neurologii oraz Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.

JK

(Źródło: PAN)

Dyskusja (1 komentarz)
 • ~Julia_T 29.04.2019 21:47

  Cześć!
  Nazywam się Julia Terpińska i jestem uczennicą pierwszego roku IB. Rok temu, mając 17 lat, zostawiłam dom, rodzinę i kraj dla mojej pasji do nauki. W poszukiwaniu innej edukacji zaaplikowałam i miałam szczęście dostać stypendium w liceum United World College Maastricht w Holandii. Z taką samą motywacją, jaką Wy macie, aby szerzyć dostęp do rzetelnych informacji naukowych, staram się angażować w zwiększanie możliwości rozwoju dla młodzieży, między innymi poprzez organizację konferencji naukowej u mnie w szkole, gdzie szczególną uwagę zwracam na przekazanie wiedzy naukowej w przystępny sposób oraz podniesienie znaczenia kobiet w nauce. Jest to szczególnie ważne dla mnie, gdyż personalnie doświadczyłam tej niesprawiedliwości, zarówno ze strony moich rówieśników, jak i nauczycieli, podczas gdy dążyłam do osiągnięcia kariery naukowej w dziedzinie onkologii.

  Przez cztery lata teraz, jestem zafascynowana badaniami medycznymi w procesach karcynogenezy w białaczce, jak również w procesach lekooporności i manipulowania mikrośrodowiska nowotworu. Teraz, chciałabym prosić środowisko naukowe o pomoc w osiągnięciu mojego marzenia, czym jest rozwój naukowy, którego rezultatem będzie zostanie naukowcem w przyszłości. Nauka to moje życie i chciałabym się poświęcić jej w całości.

  Do tej pory, pod mentoringiem Centrum Nauki Kopernik, przeprowadziłam warsztaty o hematopoezie w tej placówce, jak też zorganizowałam warsztaty o karcynogenezie na Pikniku Naukowym, największym plenerowym wydarzeniu dla popularyzacji nauki w Europie. Na koniec, wygłosiłam mowę o komórkach nowotworowych i białaczce na Festiwalu Naukowym w Warszawie.

  Podążając za moim zainteresowaniem wzbogacania doświadczenia w przemyśle naukowym, zaaplikowałam do Barcelona International Youth Science Challenge i zostałam nagrodzona miejscem w dwutygodniowym projekcie badawczym dla młodzieży, podczas którego będę miała okazję studiowania procesu karcynogenezy w muszkach owocówkach. Dałoby mi to wgląd w karierę naukową w dziedzinie onkologii, którą chciałabym wykonywać w przyszłości. NIestety, koszty udziału zatrzymują mnie przed osiągnięciem mojego marzenia i dalszego rozwoju.

  Opisany program jest bardzo ekskluzywny i zapewnia ograniczony czas na pokrycie kosztów. Mój termin do zapłaty pierwszej raty - wpisowego (500 z 2500 euro) mija 30 kwietnia, dlatego chciałabym bardzo prosić o udostępnienie linku do mojej zbiórki na GoFundMe (https://www.gofundme.com/dreamer-scientist&rcid=r01-155636070049-fd0eabcb578d49d1&pc=ot_co_campmgmt_w) lub wsparcie w pokryciu kosztów, który pozwoliłby mi zostać naukowcem w dziedzinie onkologii. Byłabym wdzięczna za przekazanie tej informacji do szerszego grona naukowego, w szczególności do firm naukowych. Nie chciałabym, aby aspekt finansowy stał na drodze nikogo do spełnienia jego marzeń.

  Bardzo dziękuję za każdą okazaną pomoc i życzę dalszego sukcesu na drodze nauki,
  Julia Terpińska