Aktualności
Instytuty naukowe
27 Marca
Opublikowano: 2020-03-27

Wsparcie PAN w walce z koronawirusem

Instytuty Polskiej Akademii Nauk włączają się do walki z pandemią COVID-19. Od kilku dni badacze wykonują testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Powstał także prototyp nowego testu.

Ruszyła też produkcja aparatu Ventil, opracowanego w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN. Instytut Farmakologii PAN przekazał maseczki chirurgiczne, rękawiczki lateksowe i nitrylowe, fartuchy flizelinowe, ochraniacze na buty i czepki Szpitalowi Uniwersyteckiemu oraz Szpitalowi Specjalistycznemu im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

Biblioteka Kórnicka PAN przekazała poznańskiemu Szpitalowi Klinicznemu im. Karola Jonschera maseczki chirurgiczne. To dar od konserwatorów, którzy opiekują się zabytkowym księgozbiorem. W pakiecie były też książeczki Skarby Biblioteki Kórnickiej dla najmłodszych pacjentów.

Instytuty PAN udostępniają także swój specjalistyczny sprzęt, a naukowcy i doktoranci wykonują testy na obecność koronawirusa, wspierając w tej sposób Sanepid. Takie działania podjęły: Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu, Instytut Biologii Medycznej PAN w Łodzi oraz Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu, który przygotował także autorski test na obecność koronawirusa.

JK

(Źródło: PAN)

Dyskusja (0 komentarzy)