Aktualności
Instytuty naukowe
07 Czerwca
Opublikowano: 2017-06-07

Złoty Medal dla GIG

6 maja zakończyły się Międzynarodowe Targi Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technologii INNOVA BARCELONA 2017. Impreza zgromadziła wynalazców wielu krajów świata. Po 65 latach działań promujących wynalazki i innowacje w ramach Międzynarodowych Targów BRUSSELS INNOVA w Brukseli, wychodząc naprzeciw sugestiom wielu ich uczestników kierownictwo tamtejszych Targów postanowiło rozszerzyć zasięg działalności także na inne kraje, organizując w maju Targi INNOVA w Barcelonie. W bieżącym roku na targach zostało zaprezentowanych 13 polskich wynalazków. Główny Instytut Górnictwa otrzymał Złoty Medal oraz dyplom i medal Ministerstwa Nauki z Rumunii za mobilną platformę do pomiaru wybranych parametrów niskiej emisji z wykorzystaniem dronów.

Dron mierzy to, co wydostaje się z komina bezpośrednio nad nim, ale dzięki takim pomiarom można też opracować mapę zagrożeń i wskazać miejsca kumulacji zanieczyszczeń pyłowych. Zastosowano w nim autorskie rozwiązanie laserowych mierników stężenia pyłu, dwutlenku i tlenku węgla. Dzięki wykorzystaniu drona, diametralnie skraca się czas procedury kontrolnej, bo urządzenie, pobierając próbkę dymu wydobywającą się z komina, natychmiast bada jej skład. Za pomocą specjalnego oprogramowania dane trafiają do operatora i są zapisywane w bazie. Latające laboratorium cechuje niezawodność działania w trybie online i wysoka dokładność pomiarów, która pozwala na wskazywanie źródeł i wielkości emisji zanieczyszczeń. Z kolei wykorzystanie niewielkich aspiratorów akumulatorowych i membran filtracyjnych, zamontowanych w głowicach pomiarowych podwieszonych pod dronem, pozwala na zweryfikowanie uzyskanych wyników stężenia zanieczyszczeń pyłowych w akredytowanym Laboratorium GIG. System umożliwia także rejestracje przelotów: wysokość, odległość od emitera, pozycję geograficzna, a także wizualizację danych wyników oraz ich interpretację na mapie m.in. przy zastosowaniu narzędzi GIS.

Autorami nagrodzonego droga są: Adam Szade, Marcin Fisior, Tadeusz Smoła, Adam Ramowski, Zbigniew Motyka, Marcin Słota, Krystian Kadlewicz, Marcin Głodniok i Adam Hamerla.

Jk

(Źródło: GIG)

Dyskusja (0 komentarzy)