Dr hab. Kaja Gadowska z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego została wybrana na stanowisko prezydenta Europejskiego Towarzystwa Socjologicznego. Wybory władz organizacji na kadencję 2024–2026 odbyły się w Porto.
European Sociological Association (ESA) to akademicka organizacja non-profit zrzeszająca obecnie ponad 3 tys. socjologów z całej Europy. Ma na celu rozwój wiedzy socjologicznej, ułatwienie badań i nauczania w tej dziedzinie, a także stanowi platformę wymiany doświadczeń pomiędzy samymi socjologami oraz między nimi a innymi naukowcami. ESA rozpoczęła swoją działalność w 1994 roku, ale pomysł jej utworzenia narodził się już siedem lat wcześniej.
Podczas piątkowego posiedzenia Komitetu Wykonawczego ESA, które odbyło się w Porto, dokonano wyboru nowych władz na kadencję 2024–2026. Nową prezydent organizacji została dr hab. Kaja Gadowska z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Polka w poprzednich dwóch kadencjach pełniła funkcję wiceprezydenta, od 2018 roku zasiada w Zarządzie Głównym Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, w latach 2019–2022 była przewodniczącą Sekcji Socjologii Prawa PTS, kierowała też Instytutem Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Jest absolwentką socjologii na UJ oraz kierunku Society and Politics na Central European University i Lancaster University w Wielkiej Brytanii. Główną dziedzinę jej zainteresowań badawczych stanowi sfera publiczna, proces transformacji Polski po 1989 roku, demokratyzacja oraz relacje między sferami polityki, gospodarki i administracji w krajach pokomunistycznych. Istotny nurt jej działalności naukowo-badawczej dotyczy restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego oraz funkcjonowanie administracji rządowej w Polsce.
W 2003 roku zdobyła Nagrodę im. Stanisława Ossowskiego za najlepszą pracę doktorską z dziedziny socjologii. W tym samym roku była laureatką Konkursu im. Klemensa Szaniawskiego na najlepszą pracę doktorską z dziedziny nauk społecznych i humanistycznych. W 2016 roku jej książka Dysfunkcje administracji. Służba cywilna w perspektywie neoinstytucjonalnej znalazła się w finale konkursu o Nagrodę im. T. Kotarbińskiego za najlepszą książkę humanistyczną.
Europejskie Towarzystwo Socjologiczne skupia obecnie 3155 badaczy, a Polska jest w pierwszej dziesiątce krajów z największą liczbą członków. Kolejna, 17 edycja konferencji ESA odbędzie się za dwa lata w Warszawie.
MK