Aktualności
Kadry
30 Listopada
Źródło: Facebook/IChB PAN
Opublikowano: 2023-11-30

Nowa dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN

Dr hab. Luiza Handschuh, dotychczasowa zastępczyni dyrektora ds. naukowych Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN, z początkiem grudnia przejmie kierownicze stery w placówce. Zastąpi prof. Marka Figlerowicza.

Konkurs na dyrektora Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN prowadzony był przez Wydział II Nauk Biologicznych i Rolniczych. W jego wyniku wyłoniono kandydaturę dr. hab. Luizy Handschuh, pełniącej obecnie funkcję zastępcy dyrektora ds. naukowych. Stanie na czele instytutu, zastępując prof. Marka Figlerowicza, która kierował jednostką od 2011 roku. Jej czteroletnia kadencja rozpoczyna się 1 grudnia.

Dr hab. Luiza Handschuh ukończyła studia na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (biologia molekularna). Stopień doktora nauk chemicznych w dziedzinie biochemii uzyskała w 2005, a doktora habilitowanego – w 2022 r. W latach 2005–2018 była zatrudniona w Katedrze i Klinice Hematologii i Transplantacji Szpiku Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Z Instytutem Chemii Bioorganicznej PAN związała się zawodowo w 2006 roku – pracowała kolejno na stanowiskach asystenta, adiunkta i starszego specjalisty. Od ośmiu lat kieruje Pracownią Genomiki, w której współtworzyła polski test genetyczny na SARS-CoV-2. W styczniu ubiegłego roku objęła stanowisko zastępcy dyrektora ds. naukowych.

Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu powstał w 1969 r. z połączenia dwóch Pracowni PAN: Alkaloidów oraz Biochemii Roślin. Prowadzone są w nim interdyscyplinarne badania obejmujące takie dziedziny, jak chemia bioorganiczna, biochemia, biologia molekularna, biologia systemowa, biologia syntetyczna i bioinformatyka, a w szczególności badania nad syntezą, strukturą i funkcją kwasów nukleipanch i białek oraz ich komponentów, a także nad ich wzajemnym oddziaływaniami w warunkach modelowych i komórkowych. Jednostka wspólnie z Instytutem Informatyki Politechniki Poznańskiej utworzyła unikatowe w skali kraju Europejskie Centrum Bioinformatyki i Genomiki. Przy IChB PAN afiliowane jest PCSS – rozpoznawalny w Europie ośrodek badawczo-rozwojowy. Zasoby PCSS tworzą węzeł ogólnoeuropejskiej infrastruktury badawczej, uzupełniony bogatym zapleczem laboratoriów technologicznych zlokalizowanych w Centrum Badawczym Polskiego Internetu Optycznego. Prace tu prowadzone dotyczą m.in. technologii kwantowego przetwarzania i komunikacji, cyberbezpieczeństwa, sztucznej inteligencji, zaawansowanej wizualizacji, efektywności energetycznej.

IChB PAN należy obecnie do największych instytutów Akademii. Zatrudnia ok. 784 osób, z czego połowa to pracownicy PCSS. Badania naukowe prowadzi 129 naukowców, wspiera ich 86 pracowników naukowo-technicznych i około 80 doktorantów. W placówce działa 32 zakładów naukowych i 13 pracowni specjalistycznych.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)