Minister nauki Dariusz Wieczorek powołał prof. Jerzego Małachowskiego na stanowisko dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Od 7 marca sprawował on funkcję pełniącego obowiązki dyrektora tej instytucji.
Jedną z pierwszych decyzji ministra Dariusza Wieczorka było odwołanie poprzedniego dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Na początku marca Jacka Orła zastąpił prof. Jerzy Małachowski, obejmując funkcję p.o. dyrektora. W piątek, 7 czerwca, został powołany na dyrektora, po wygranej w konkursie przeprowadzonym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, któremu podlega NCBR.
Chcę uczynić NCBR organizacją nowoczesną, transparentną i skuteczną. Moimi priorytetami są uporządkowanie oraz usprawnienie procesów oraz zbliżenie świata nauki do biznesu – wskazał dyrektor Małachowski.
Jest absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Tytuł profesora w dziedzinie nauk technicznych uzyskał w roku 2019. Kierował licznymi projektami oraz uczestniczył jako wykonawca w ponad 30 przedsięwzięciach ukierunkowanych na prace naukowe, rozwojowe i wdrożeniowe. Efekty tych badań to m.in. 9 patentów oraz 3 kolejne w zatwierdzeniu. Jego dorobek publikacyjny obejmuje ponad 600 pozycji. Specjalizuje się w takich dziedzinach, jak: metody komputerowe mechaniki, inżynieria biomedyczna, inżynieria obliczeniowa. Od 2016 roku pełni funkcję dziekana Wydziału Inżynierii Mechanicznej WAT.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zostało powołane w 2007 r. jako jednostka realizująca zadania z zakresu polityki naukowej, naukowo-technicznej i innowacyjnej państwa. W momencie powstania było pierwszą jednostką tego typu, stworzoną jako przestrzeń dialogu między środowiskiem nauki i biznesu. Obecnie to największy ośrodek finansujący rozwój prac badawczo-rozwojowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Głównym celem działalności NCBR jest wspieranie konkurencyjności polskiej gospodarki, dzięki wdrażaniu na rynku komercyjnym wyników badań naukowych. Od początku działalności instytucja przeznaczyła ponad 50 mld zł na badania, które codziennie przyczyniają się do poprawy jakości życia milionów Polaków.
Na początku marca NCBR powróciło pod nadzór ministra właściwego ds. nauki i szkolnictwa wyższego. W okresie od 1 sierpnia 2022 roku do 6 marca 2024 roku nadzór nad instytucją sprawował minister właściwy do spraw rozwoju regionalnego.
MK