Aktualności
Kadry
18 Grudnia
Źródło: Uniwersytet Zielonogórski
Opublikowano: 2023-12-18

Prof. Maria Mrówczyńska także w kierownictwie resortu!

Jednak nie cztery, a pięć osób liczyć będzie kierownictwo tworzonego właśnie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Oprócz wcześniej podawanych przez nas nazwisk, wiceministrem będzie także dr hab. inż. Maria Mrówczyńska z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

O tej nominacji poinformowało jako pierwsze Radio Zachód. Prof. Mrówczyńska pełni obecnie na lubuskiej uczelni funkcję prorektora ds. współpracy z gospodarką.

Ukończyła Wydział Melioracji i Inżynierii Środowiska Akademii Rolniczej we Wrocławiu (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy), na kierunku geodezja i kartografia. W 2006 roku uzyskała stopień doktora, a w 2013 – doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie geodezja i kartografia. Z Uniwersytetem Zielonogórskim związana jest od 1999 roku. W latach 2016–2019 była prodziekanem ds. nauki Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska, a od 2019 do 2020 – dyrektorem Instytutu Budownictwa oraz przewodniczącą rady dyscypliny naukowej inżynieria lądowa i transport.

Jest autorką lub współautorką monografii oraz podręczników, a także ponad 130 publikacji z zakresu wykorzystania sztucznej inteligencji do rozwiązywania zagadnień z geodezji inżynieryjnej oraz zastosowań AI w budownictwie, planowaniu przestrzennym i inżynierii  środowiska. W obecnej kadencji zasiada w Komitecie Geodezji Polskiej Akademii Nauk, Stowarzyszeniu Geodetów Polskich oraz Polskim Związku Inżynierów i Techników Budownictwa.

Współpracuje z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Jest współautorką zgłoszeń patentowych oraz wzorów użytkowych krajowych i europejskich. Posiada uprawnienia zawodowe z zakresu geodezyjna obsługa inwestycji.

Tak jak już wcześniej informowaliśmy, w resorcie kierowanym przez Dariusza Wieczorka wiceministrami będą również: dr hab. Maciej Gdula, prof. Marek Gzik, dr hab. Andrzej Szeptycki. We wtorek o godzinie 13:00 nastąpi przedstawienie całego kierownictwa Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie, z którego wynika, że powstanie ono z dniem 1 stycznia 2024 roku.

MK, źródło: UZ, Radio Zachód

Dyskusja (1 komentarz)
  • ~wk 18.12.2023 21:01

    W końcu zauważono, że są kobiety w nauce. Pani Profesor Mrówczyńska jest właściwą osobą na właściwym miejscy, rzetelnym i zaangażowanym naukowcem i menadżerem nauki.