Prof. Paweł Rowiński z początkiem września ponownie obejmie funkcję dyrektora Instytutu Geofizyki PAN. Poprzednio kierował placówką w latach 2008–2015. Zastąpi na tym stanowisku prof. Beatę Orlecką-Sikorę.
Konkurs na dyrektora Instytutu Geofizyki PAN prowadzony był przez Wydział III Nauk Ścisłych i Nauk o Ziemi. W wyniku postępowania konkursowego wyłoniono kandydaturę prof. Pawła Rowińskiego. Zgodnie z rozstrzygnięciem powierzono mu kierowanie jednostką na okres czteroletniej kadencji, tj. do 31 sierpnia 2027 roku. Zastąpi na tym stanowisku prof. Beatę Orlecką-Sikorę, która stała na czele placówki od 2015 roku. Przejęła wówczas stery właśnie od prof. Rowińskiego, który był dyrektorem IGF PAN od 2008 roku, a wcześniej (2005–2008) – zastępcą dyrektora ds. naukowych.
Prof. Paweł Rowiński jest hydrologiem i hydrodynamikiem. Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół metod statystycznych w hydrologii, inteligentnych analiz danych, turbulencji rzecznych oraz zmian klimatu. W latach 2015–2022, przez dwie kadencje, pełnił funkcję wiceprezesa Polskiej Akademii Nauk. Był współtwórcą i pierwszym przewodniczącym Centrum Badań Ziemi i Planet GeoPlanet PAN, skupiającego pięć instytutów PAN. Od 2006 roku kieruje Międzynarodową Szkołą Hydrauliki pod auspicjami International Association of Hydraulic Research IAHR oraz Komitetu Gospodarki Wodnej PAN. Jest także zastępcą przewodniczącego rady europejskiej sieci akademii SAPEA (Science Advice for Policy by European Academies). W 2022 roku został po raz trzeci wybrany na członka zarządu Europejskiej Federacji Akademii Nauk (ALLEA). Jest autorem blisko 200 publikacji naukowych i współautorem lub współwydawcą piętnastu książek. W 2021 roku z ramienia International Association for Hydro-Environment Engineering and Research (IAHR) był organizatorem 6th IAHR Europe Congress „No frames, no borders” (500 uczestników z 52 państw).
Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk powstał w 1953 roku. To multidyscyplinarna instytucja naukowa zajmująca się zaawansowanymi badaniami, nauczaniem i świadczeniem usług w zakresie geofizyki. Jest jednym z największych ośrodków badawczych w Polsce. Posiada kategorię naukową A w dziedzinie nauk o Ziemi i środowisku.
Odgrywa wiodącą rolę w poznawaniu Ziemi, począwszy od atmosfery poprzez hydrosferę, a skończywszy na głębokim wnętrzu Ziemi. Prowadzone badania koncentrują się na podstawowych zagadnieniach fizyki procesów zachodzących na naszej planecie i obejmują następujące obszary: sejsmologię, badania litosfery, obrazowanie geofizyczne, geofizykę teoretyczną, magnetyzm ziemski, fizykę atmosfery, hydrologię, hydrodynamikę środowiskową oraz badania polarne i morskie.
Instytut aktywnie uczestniczy również w światowych badaniach regionów polarnych. Zarządza Polską Stacją Polarną Hornsund im. Stanisława Siedleckiego na Svalbardzie – wyjątkowym miejscem o statusie międzynarodowym, które prowadzi monitoring w tej części Arktyki. Zarządza także Polską Stacją Antarktyczną A.B. Dobrowolski, zlokalizowaną w Oazie Bungera na Antarktydzie Wschodniej, do której po ponad 40 latach zorganizowano 4. Wyprawę Geofizyczną w latach 2021/2022.
Mariusz Karwowski
Powraca? Czy raczej sromotnie ucieka na stare śmieci, po przegraniu konkursu na Prezesa PAN? Był wiceprezesem przez 4 lata. Jak widać nie przekonał do siebie większości i nie otrzymał nominacji. https://wyboryprezesa.pan.pl/komunikat-kandydaci
Jego działalność jako wice, oceniam bardzo krytycznie.