Prof. Tadeusz Lesiak przez kolejne cztery lata będzie kierował Instytutem Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk. We wrześniu rozpocznie się jego druga kadencja na stanowisku dyrektora placówki.
Konkurs na dyrektora Instytutu Fizyki Jądrowej PAN prowadzony był przez Wydział III Nauk Ścisłych i Nauk o Ziemi. W jego wyniku wyłoniono kandydaturę prof. Tadeusza Lesiaka, obecnie sprawującego funkcję dyrektora. Zgodnie z tym rozstrzygnięciem prezes PAN prof. Marek Konarzewski powierzył mu kierowanie jednostką na kolejną, czteroletnią kadencję – do końca sierpnia 2028 roku.
Prof. Tadeusz Lesiak ukończył studia fizyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Stopnie doktora (1991) i doktora habilitowanego (2001) oraz tytuł profesora (2008) zdobywał już będąc związanym z krakowskim instytutem. Pracuje w nim od 1986 roku. Od czterech lat zasiada w fotelu dyrektora tej jednostki. Wcześniej pełnił również funkcję zastępcy dyrektora. Przez ponad 10 lat związany był także z Politechniką Krakowską. Jest delegatem naukowym Polski do Rady CERN.
Instytut Fizyki Jądrowej powstał dzięki staraniom swojego obecnego patrona, prof. Henryka Niewodniczańskiego, w Krakowie-Bronowicach. W przyszłym roku świętować będzie swoje 70-lecie. Początkowo funkcjonował jako Zakład II warszawskiego Instytutu Badań Jądrowych (pod nadzorem naukowym Polskiej Akademii Nauk). W 1960 roku stał się samodzielną jednostką naukową pod szyldem Instytut Fizyki Jądrowej. W 2003 roku został przekształcony w jednostkę naukową PAN. Obecnie to jeden z największych instytutów PAN, posiadający kategorię A+ w dyscyplinie nauki fizyczne. Zatrudnia ponad 550 osób.
Placówka prowadzi badania podstawowe i aplikacyjne w obszarze fizyki oraz nauk pokrewnych: fizyki i astrofizyki cząstek elementarnych, fizyki jądrowej i fizyki oddziaływań silnych, fizyki materii skondensowanej, a także badania interdyscyplinarne i aplikacyjne związane z fizyką w medycynie, biologii, dozymetrii, ochronie środowiska, radiochemii, diagnostyce plazmy wysokotemperaturowej oraz badania systemów złożonych, takich jak ludzki mózg, rynek finansowy czy lingwistyka.
Naukowcy IFJ PAN angażują się w najbardziej zaawansowane międzynarodowe projekty badawcze prowadzone w Europie i poza nią, m.in. w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Z kolei inżynierowie z jednostki to światowej sławy specjaliści, którzy w sposób istotny przyczyniają się do budowy wielkich, międzynarodowych infrastruktur badawczych.
Częścią instytutu jest Centrum Cyklotronowe Bronowice – unikalny w skali europejskiej nowoczesny ośrodek łączący badania podstawowe z zastosowaniami. Prowadzona jest tu terapia protonowa nowotworów, podstawowe badania z fizyki jądrowej oraz w zakresie fizyki medycznej, dozymetrii, mikrodozymetrii, radiobiologii i inżynierii materiałowej. IFJ PAN prowadzi też cztery akredytowane laboratoria badawcze i pomiarowe.
AST