Aktualności
Kadry
02 Marca
Źródło: www.ipipan.waw.pl
Opublikowano: 2023-03-02

Prof. Wojciech Penczek nadal dyrektorem IPI PAN

Prof. dr hab. inż. Wojciech Penczek, sprawujący od 2019 roku funkcję dyrektora Instytutu Podstaw Informatyki PAN, pozostanie na tym stanowisku na kolejną czteroletnią kadencję. 

Postępowanie konkursowe prowadzone było w Wydziale IV Nauk Technicznych Polskiej Akademii Nauk. W jego wyniku wyłoniono kandydaturę prof. Wojciecha Penczka, dotychczasowego dyrektora. Zgodnie z tym rozstrzygnięciem będzie on kierował placówką przez kolejną, czteroletnią kadencję – do 2027 roku.

Prof. Wojciech Penczek jest absolwentem studiów informatycznych na Politechnice Warszawskiej. W 2007 roku otrzymał nominację profesorską. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu informatyki, w tym informatyki teoretycznej, logiki temporalnej i epistemicznej, metod i technik programowania, systemów rozproszonych oraz weryfikacji systemów współbieżnych.

Jest wykładowcą i profesorem zwyczajnym w Instytucie Podstaw Informatyki PAN (od 2019 r. jego dyrektorem) oraz Instytucie Informatyki na Wydziale Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Był nauczycielem akademickim w Prywatnej Wyższej Szkole Nauk Społecznych, Komputerowych i Medycznych w Warszawie. Należy do Komitetu Informatyki Polskiej Akademii Nauk.

Instytut Podstaw Informatyki PAN należy do ścisłej czołówki polskich badawczych ośrodków informatycznych. Powstał w 1976 roku z przekształcenia Centrum Obliczeniowego PAN działającego od 1961 r. Prowadzi badania podstawowe i aplikacyjne oraz kształci kadry naukowe w takich dziedzinach, jak: informatyka teoretyczna, sztuczna inteligencja, lingwistyka komputerowa.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)