Aktualności
Konferencje
27 Października
Opublikowano: 2020-10-27

Dane badawcze w badaniach literackich

Danym badawczym w badaniach literackich poświęcony będzie cykl webinariów organizowany przez Centrum Humanistyki Cyfrowej Instytutu Badań Literackich PAN. Zapisy tylko do 3 listopada.

Spotkania prowadzone będą metodą warsztatową, z nagrywaną częścią wykładową oraz z dyskusjami i pracą w mniejszych grupach. Na cykl składają się trzy półtoragodzinne webinaria, które zaplanowano w poniedziałki (9, 16, 23 listopada) w godz. 13:00-14:30.

9 XI – Czym są dane w badaniach literackich?

Na spotkaniu tym organizatorzy postarają się „odczarować” pojęcie danych badawczych w humanistyce, osadzając je w tradycji badań literackich, by wspólnie zastanowić się, jak można pojęcie danych rozumieć m.in. w pracach interpretacyjnych, edytorskich czy dokumentacyjnych, a także w konkretnych projektach uczestników warsztatów.

16 XI – Po co publikować dane?

Temat danych badawczych zyskuje wciąż na znaczeniu ze względu na istotne korzyści  płynące z właściwego ich przygotowania, które umożliwia ich ponowne wykorzystanie w kolejnych projektach. Podczas webinarium wskazane zostaną konkretne projekty literaturoznawcze, które zyskują dzięki korzystaniu z wcześniej powstałych danych badawczych. Uczestnicy zastanowią się także nad tym, jakie działania należałoby wdrożyć, by upowszechnić publikowanie danych badawczych i poprawić ich jakość.

23 XI – Jak publikować dane? Przygotowanie planu zarządzania danymi badawczymi

Podczas spotkania omówione zostaną korzyści płynące z przygotowania planu zarządzania danymi badawczymi: jego struktury i głównych elementów. Uczestnicy będą mieli okazję porozmawiać na temat własnych doświadczeń oraz zadać pytania związane ze swoimi projektami badawczymi.

W celu zapisania się na wydarzenie należy do wtorku (3 listopada) wypełnić formularzOsoby, które wezmą udział we wszystkich 3 spotkaniach, otrzymają zaświadczenie o uczestnictwie.

MK, źródło: IBL

Dyskusja (0 komentarzy)