„Architektura sakralna w Karpatach” – to tytuł konferencji popularnonaukowej, która odbędzie się 23 listopada na Politechnice Lubelskiej.
W czasie wystąpień przedstawiona zostanie różnorodność architektoniczna sakralna: murowana i drewniana, która powstawała na przestrzeni ponad tysiąca lat na terenie całych Karpat, czyli Słowacji, Polski, Ukrainy i Rumunii. W ramach konferencji pracownicy Katedry Informatyki PL zaprezentują nowoczesne technologie komputerowe 3D, które z powodzeniem można zastosować do archiwizacji i wizualizacji dużych obiektów architektonicznych. Prelegentami będą profesorowie i adiunkci, a także muzealnicy i krajoznawcy reprezentujący ośrodki akademickie Warszawy, Łodzi i Lublina oraz szeroko rozumianej Małopolski, pracujący jako historycy, historycy sztuki, architekci, informatycy, przewodnicy górscy i piloci wycieczek zagranicznych, autorzy wielu specjalistycznych prac poświęconych zabytkom Karpat.
W czasie trwania konferencji zostaną przedstawione następujące referaty:
W trakcie konferencji przewidziano wernisaż wystawy fotograficznej „Budownictwo sakralne w Karpatach – reminiscencje” o najciekawszych obiektach budownictwa murowanego i drewnianego znajdujących się na terenie Karpat oraz dyskusję o możliwości współpracy pracowników uczelni technicznych z placówkami muzealnymi i historykami sztuki.
Organizatorami konferencji są Towarzystwo Karpackie i Katedra Informatyki Politechniki Lubelskiej, Biblioteka Politechniki Lubelskiej oraz Fundacja „Forum Akademickie”. Konferencja została objęta patronatem honorowym przez rektora PL, prof. dr hab. inż. Piotra Kacejkę.
MK