Aktualności
Konferencje
29 Października
Opublikowano: 2019-10-29

Badania nad faszyzmem

Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa „Badania nad faszyzmem” odbędzie się w dniach 25–26 listopada w Warszawie. Wydarzenie organizują: Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, Instytut Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Koło Badań nad Nowym Autorytaryzmem.

Konferencja będzie pierwszym tego typu wydarzeniem naukowym w Polsce. Zaprezentowane zostaną zarówno klasyczne, jak i najnowsze czy heterodoksyjne prądy badawcze zjawiska faszyzmu. Przyjmując tezę o jego hybrydowym charakterze, organizatorzy stawiają na interdyscyplinarność. Faszyzm zostanie ukazany z różnych perspektyw: historycznej, socjologicznej, filozoficznej, psychologicznej, kulturoznawczej i artystycznej. Uczestnicy zastanowią się wspólnie nad tym, czym jest faszyzm, jaka jest dzisiaj jego rola i miejsce w sferze publicznej.

Wśród zaproszonych gości są m.in.:

  • prof. Roger Griffin — historyk, publicysta i jeden z najwybitniejszych badaczy faszyzmu. Autor m.in. The Nature of Fascism (1993) oraz Fascism: An Introduction to Comparative Fascist Studies (2018). Jego koncepcja faszyzmu jako rewolucyjnej siły „palingenetycznego ultranacjonalizmu” stała się głównym punktem odniesień dla badań nad faszyzmem w latach 90. Jest związany z Oxford Brookes University. Od 2003 roku jest członkiem Royal Historical Society;
  • prof. Gáspár Miklós Tamás — profesor w Central European University, twórca koncepcji postfaszyzmu i węgierski opozycjonista lewicowy. Zajmuje się filozofią polityki. W latach 90. był dyrektorem Instytutu Filozofii Węgierskiej Akademii. Wykładał w Kolumbii, Oxfordzie, Chicago oraz Yale. Jest jednym z czołowych badaczy nowego faszyzmu.

Oprócz nich: prof. Andrzej Leder, dr hab. Michał Herer, dr Elżbieta Janicka, dr Przemysław Witkowski, dr Ewa Majewska, dr Magdalena Gawin.

Konferencja jest wspierana przez „Fascism. Journal for Comparative Fascist Studies” oraz International Association for Comparative Fascist Studies.

Wydarzenie odbędzie się w dniach 25–26 listopada w Pałacu Staszica w Warszawie (ul. Nowy Świat 72). Więcej szczegółów na stronie internetowej konferencji oraz na profilu na FB.

MK

0001 2 724x1024 1

Dyskusja (0 komentarzy)