Przez ostatnie pół roku odwiedzili ponad 25 miast w kraju i za granicą. Przedstawiciele Fundacji Polska Innowacyjna za cel stawiają sobie, by nasz kraj stał się jednym ze światowych centrów innowacji i biznesu. Wierzą, że można go osiągnąć poprzez nawiązanie współpracy z Polonią i osobami polskiego pochodzenia. 27 czerwca w Warszawie odbędzie się 4. Kongres innoSHARE’18 – LET’S INSPIRE POLAND, łączący startupy, ludzi innowacji i naukowców z całego świata.
– Polonia może liczyć nawet 20 milionów osób, żyjących niemal w każdym zakątku świata. To również często osoby urodzone za granicą i posiadający polskie korzenie. Część z nich może być wsparciem dla polskich startupów, naukowców czy firm w procesie internacjonalizacji – mówi Sławomir Olejnik, prezes Fundacji Polska Innowacyjna, której na co dzień nawiązuje współpracę z emigrantami działającymi w obszarze nauki, innowacji i startupów. – Potencjał tkwiący w Polonii jest ogromny. Przykładowo, w niektórych przypadkach naukowiec z amerykańskiego instytutu może przenieść część badań do Polski, gdzie będzie to tańsze i prostsze z powodu mniejszej liczby obostrzeń prawnych w naszym kraju. Z drugiej strony startupy, które nie znają specyfiki różnorodnych biznesowo rynków międzynarodowych, mogą skorzystać z wiedzy i doświadczenia osób na co dzień tam przebywających. W konsekwencji osoby polskiego pochodzenia mogą pomagać młodym firmom planującym globalną ekspansję w odnalezieniu się na danym rynku. Na świecie w ten sposób działają np. Irlandczycy – dodaje Olejnik.
Przedstawiciele Fundacji Polska Innowacyjna przez ostatnie pół roku odwiedzali wybrane skupiska Polonii na świecie. Byli m.in. w Toronto, Chicago, Nowym Jorku, Londynie i Sztokholmie, jak również w 16 miastach w Polski. W ramach cyklu „innoSHARE’18 on the road: Meetups” organizowali merytoryczne spotkania dla naukowców, startupowców, przedsiębiorców czy instytucji wspierających rozwój startupów i nauki, jednocześnie zapraszając ich na 4. Kongres innoSHARE’18 – LET’S INSPIRE POLAND. Dzięki temu pod koniec czerwca w Warszawie pojawią się przedstawiciele dziesięciu państw (m.in. USA, Kanady, Meksyku, Australii) zainteresowani budowaniem sieci współpracy, dzieleniem się wiedzą oraz doświadczeniami w zakresie tworzenia startupów, wdrażania innowacji, ekspansji międzynarodowej, prowadzenia prac badawczo-rozwojowych czy też rozwijania w firmach działów badawczych.
Prelegentami będą m.in. prof. Ewelina Ferchow (twórczyni innowacyjnych programów dla startupów na uczelniach w Meksyku), dr Bartłomiej Kołodziejczyk (twórca technologii produkcji wodoru z Australii, który sprzedaje obecnie dla klientów w Chinach), dr Lech Ignatowicz (CEO startupu, który stworzył łapkę na komary przenoszące malarię, w który zainwestowała Fundacja Billa Gatesa), dr Katarzyna Marczuk (badacz i pracownik w firmie nuTonomy, w której opracowuje algorytmy do pojazdów autonomicznych, które spotkać można w Singapurze i Bostonie) czy dr George Jackowski (współtworzył z sukcesami ponad 30 firm biotechnologicznych w Kanadzie). – innoSHARE’18 – LET’S INSPIRE POLAND to wydarzenie, w ramach którego innowatorzy dzielą się wiedzą z mniej doświadczonymi osobami. To przestrzeń krzyżowanie się wiedzy z wielu różnych dziedzin, gdzie efektami wystąpień i paneli mają być inspiracje i pomysły na nowe startupy z badań, nauki, wysokich technologii czy inżynierii – mówi Sławomir Olejnik.
Podczas Kongresu spotkają się przedstawiciele różnych sektorów i branż, np. nowych materiałów, kosmosu, elektroniki, biotechnologii czy sztucznej inteligencji. W szerokim zakresie poruszona będzie internacjonalizacja biznesu oraz aspekty badawczo-rozwojowe w MŚP i startupach.
Do uczestnictwa w Kongresie zaproszeni są m.in. młodzi naukowcy, doktoranci i studenci z kół naukowych, startupy i spin-offy, przedsiębiorcy i inwestorzy, instytucje otoczenia nauki i biznesu czy też administracja publiczna wspierająca rozwój innowacji. Organizatorzy zapraszają wszystkich, których w jakimkolwiek stopniu interesują badania i rozwój – biznesowo, naukowo-innowacyjny. Zapisy już ruszyły. Więcej informacji na stronie www.innoshare.pl.
Sławomir Olejnik