Może i Stany Zjednoczone mają swoją Dolinę Krzemową, Francja swoją Sophia-Antipolis, a Wielka Brytania swój Cambridge Cluster, ale to Polska jest miejscem, gdzie już od trzech lat odbywa się największa i najważniejsza w Europie impreza dla kobiet w technologiach. Konferencja „Perspektywy Women in Tech Summit” odbędzie się w tym roku w dniach 8–9 grudnia.
O randze wydarzenia najlepiej świadczą nazwiska kilkuset speakerów, którzy uświetnią imprezę swoim udziałem. Konferencję otworzy Marija Gabriel, obecnie europejska komisarz ds. innowacji, badań, edukacji i młodzieży (a wcześniej: komisarz ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa). Swój dział zapowiedziały: Georgette Mosbacher, ambasadorka USA i bizneswoman, którą można już nazwać stałą bywalczynią imprezy, i prof. Jennifer Widom, pierwsza dziekan Szkoły Inżynierii Uniwersytetu Stanforda. Inne znakomite mówczynie i mówcy to chociażby takie rzeczniczki wzmacniania roli kobiet w technologiach, jak: Barbara H. Whye (dyrektorka Intela ds. różnorodności i integracji oraz szefowa ds. zasobów ludzkich, twórczyni strategii Girl Rising, globalnej kampanii na rzecz edukacji i wzmacniania pozycji dziewcząt), Denise Rutherford (wiceprezes działu spraw korporacyjnych 3M, zwolenniczka umocnienia edukacji STEM w lokalnych społecznościach, aktywna działaczka na rzecz tworzenia środowiska integracji i awansu dla kobiet liderów), Michelle King (światowa ekspertka w dziedzinie kultury organizacyjnej i równości płci, autorka książki THE FIX: Overcome the Invisible Barriers that Hold Women Back at Work, która otrzymała srebrny medal w konkursie Axiom Business Book Awards 2020 w kategorii Kobiety/Mniejszości w Biznesie) czy Alexandria Noel Butler (słynna Lexi B z Doliny Krzemowej, założycielka Sista Circle: Black Women in Tech – organizacji wspierającej czarne kobiety w branży technologicznej). Będą obecne też np. Sara Baack (Chief Product Officer w Equinix, uznana za jedną z 50 najbardziej wpływowych kobiet w technologii według National Diversity Council) czy Marieke Flament (dyrektorka w Mettle, pionierka konsumenckiego zastosowania blockchain, w 2019 r. wyróżniona w rankingu Women in FinTech Powerlist) i wiele innych: profesorek, menedżerek i działaczek na rzecz obecności kobiet w świecie tech.
Ideę Summitu najprościej przekazuje jego inicjatorka, dr Bianka Siwińska, dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”:
Perspektywy Women in Tech Summit to takie techowe Davos. Ma stanowić platformę spotkań, inspiracji i wymiany wiedzy dla utalentowanych kobiet z całego świata, zarówno studentek, jak i badaczek, profesorek STEM, inżynierek i menedżerek z branży tech. Dziś Summit jest już postrzegany nie tylko jako trampolina pozwalająca nadać właściwy kierunek i tempo karierze zawodowej, ale przede wszystkim jako wydarzenie, na którym odbywa się ważna rozmowa o przyszłości technologicznej świata i roli, jaką mają tu do odegrania kobiety.
Promowanie obecności kobiet w branży STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) to już od dekady jeden z głównych obszarów działania Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”. Dość wymienić takie inicjatywy jak akcja „Dziewczyny na Politechniki!”, która wsparta przez rektorów polskich uczelni technicznych na trwałe wpisała się już w kalendarz akademicki tych szkół wyższych i zmieniła ich rzeczywistość. Inny przykład to program dla najzdolniejszych studentek informatyki „IT for SHE”, nagrodzony przez Komisję Europejską European Digital Skills Award za najlepsze działanie na rzecz kobiet w technologiach w UE. Wreszcie program akceleracyjny „Shesnnovation Academy”, współtworzony przez Perspektywy z Citi Foundation ze wsparciem merytorycznym Fundacji Kronenberga – celem programu jest pomoc kobietom w zakładaniu własnych startupów technologicznych.
W działaniach Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” sporą rolę odgrywają polskie uczelnie. Nie inaczej jest w przypadku Summitu: partnerzy akademiccy wydarzenia (uczelnie i wydziały techniczne i ścisłe – w 2019 r. były to: Akademia Górniczo-Hutniczna, Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka, Politechnika Poznańska, Politechnika Śląska, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Wojskowa Akademia Techniczna), a także patroni, w tym m.in. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, gwarantują dotarcie z ideą Szczytu do szerokiej studenckiej publiczności i „podbijają” znaczenie wydarzenia w akademickim świecie. W 2019 r. szczególny wkład merytoryczny do programu konferencji miała Wojskowa Akademia Techniczna (zwłaszcza Wydział Cybernetyki), której przedstawiciel, płk dr inż. Mariusz Chmielewski, poprowadził ważny panel dyskusyjny pt. „Cybersecurity – wyzwania dla edukacji i nauki. Budowa kompetencji na rzecz bezpieczeństwa cybernetycznego państwa”. W panelu wziął udział m.in. ówczesny sekretarz stanu MON Tomasz Zdzikot oraz ówczesna wiceminister cyfryzacji Wanda Buk, a także gen. bryg. Karol Molenda, szef Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.
„Perspektywy Women in Tech Summit” to jedno z istotnych prokobiecych działań „Perspektyw”, które jednak tym różni się od poprzednich inicjatyw, że zyskało globalny rozmach. Dzięki niemu Warszawa jest dziś kojarzona jako miejsce spotkania największych kobiecych talentów IT i Tech z regionu Europy Wschodniej i Azji Centralnej, a nazwa wydarzenia stanowi już powszechnie rozpoznawalną markę w technologicznym świecie. Cyfry mówią same za siebie: o ile pierwszy Summit (2018 r.) zgromadził ponad 2500 osób, o tyle rok temu był to już tłum… ponad 6000 uczestników, reprezentujących 52 krajów całego globu! Ta popularność to efekt formuły przyjętej dla konferencji: debaty, warsztaty, wystąpienia znakomitych keynote speakerów, sesje mentoringowe i doradztwa karierowego czy takie „rarytasy”, jak prezentowana w 2019 r. legendarna Enigma – niemiecka maszyna szyfrująca, której kod złamali polscy matematycy. To wszystko stwarza okazję do wzajemnego inspirowania się, wymiany myśli, doświadczeń i wiedzy, a wreszcie nawiązywania kontaktów i tworzenia sieci współpracy.
Tegoroczne wydarzenie ma szansę stać się jeszcze gorętszym. Dzięki temu, że odbędzie się w przestrzeni wirtualnej, może zyskać kilkunastotysięczną publiczność. I nie są to wcale założenia, które posądzać by można o nadmierny optymizm, jeśli brać pod uwagę fakt, że wydarzenie realizowane będzie w innowacyjny sposób: online z zaangażowaniem trzech stref czasowych – od San Francisco do New Delhi, ze stacją dokującą (fizyczne miejsce spotkań i transmisji) w tradycyjnym miejscu Summitu, czyli w Warszawie, a na tegorocznej konferencji poruszone zostaną tak aktualne tematy, jak rewolucja 5G, co dalej ze sztuczną inteligencją, cyberbezpieczeństwo, Covid-19 – przełom technologiczny, katastrofa klimatyczna i in.
Skoro o programie mowa – do tradycyjnych już punktów, planowanych także na tegoroczną konferencję, należeć będzie m.in. seminarium badaczek w dziedzinie informatyki (poświęcone specyfice kariery zawodowej kobiet naukowczyń w dziedzinie IT i pokrewnych), z udziałem takich gości specjalnych, jak prof. Marta Kwiatkowska, profesor informatyki z Uniwersytetu Oksfordzkiego (Wielka Brytania) oraz prof. Margot Gerritsen z Uniwersytetu Stanforda (USA). Partnerami tego wydarzenia są Oxford (a dokładnie Oxford Women in Computer Science) i Uniwersytet Wrocławski.
Innym gwoździem programu ma być ogłoszenie listy TOP-10 Kobiet w 5G – pomysł, z którym „Perspektywy” ruszyły z myślą o dostarczaniu młodym dziewczynom tak potrzebnych im w technologicznym obszarze role models w najgorętszych tematach branży high tech.
Także w tym roku na Szczycie będzie kontynuowana promocja Polski jako informatycznego hubu dla dziewczyn z Europy Wschodniej i Azji Centralnej. Inicjatywa podjęta w 2019 r. i wynikająca z potencjału polskich firm z branży IT, sukcesów polskich producentów gier komputerowych czy zaplecza w postaci bardzo dobrej edukacji wyższej w dziedzinie IT oraz centrów rozwojowych światowych gigantów high tech umiejscowionych w naszym okazała się trafna. Najlepiej świadczy o tym fakt, że hasło „Poland IT Hub” błyskawicznie podchwyciły uczelnie kształcące informatyczki w takich krajach, jak Uzbekistan, Kazachstan, Tadżykistan, Białoruś, Armenia, Gruzja i in. Wobec ogromnego zainteresowania wydarzeniem wśród studentek w niektórych krajach, uczelnie tworzyły listy rankingowe najzdolniejszych dziewczyn wysyłanych na „Perspektywy Women in Tech Summit” dzięki grantom MNiSW, Ambasady USA, German Marchall Fund i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. W tym roku udział będzie zdalny, ale i tak entuzjazm programistek i inżynierek ze Wschodu jest wielki.
W czasie dwóch superintensywnych dni warsztatów technologicznych, tech talków, wystąpień keynote mówców z największych firm technologicznych i najambitniejszych ośrodków badawczych, sesji mentoringowych, doradztwa karierowego oraz wydarzeń towarzyszących nie może zabraknąć uczelni technicznych z Polski oraz najlepszych wydziałów ścisłych. Jak co roku technologiczna magia i rozmach wydarzenia każdemu z uczestników przyniosą potężną dawkę inspiracji i energii do dalszego działania. „Perspektywy Women in Tech Summit” bez przesady bowiem nazwać można miejscem, gdzie tworzy się przyszłość. Zatem: trzeba tam być!
Więcej: www.womenintechsummit.pl