Aktualności
Konferencje
22 Czerwca
Opublikowano: 2021-06-22

Dlaczego rynek pracy potrzebuje filologów?

Absolwentów studiów filologicznych spotkamy w większości branż, często na stanowiskach specjalistycznych. Jakie unikalne kompetencje pomagają im w znalezieniu pracy? Co wnoszą pasjonaci języków obcych do firmy? Dyskusję na ten temat podejmą eksperci uczestniczący w debacie organizowanej przez Wyższą Szkołę Bankową we Wrocławiu.

W błędzie jest ten, kto zakłada, że po studiach filologicznych można zostać wyłącznie tłumaczem lub nauczycielem danego języka. Choć te zawody są popularne i potrzebne, to rynek pracy oferuje coraz więcej możliwości osobom posługującym się biegle językami obcymi, a ich zarobki rosną. Wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego w 2020 roku przez Sedlak & Sedlak pokazały, że osoby znające język angielski na poziomie zaawansowanym zarabiały o prawie 3 tys. zł brutto więcej niż osoby znające angielski w stopniu podstawowym. Do równie pożądanych przez pracodawców języków należą m.in. niemiecki i hiszpański, rośnie też zapotrzebowanie na specjalistów posługujących się językami skandynawskimi. Osoby znające język norweski na poziomie średnio-zaawansowanym zarabiały blisko 7 tys. zł brutto.

Zarobki pokazują, że uczenie się języków obcych to dobra inwestycja. Jednak czy znajomość języka sprowadzona do komunikacji wystarcza, aby odnaleźć się w międzynarodowym środowisku pracy, czy też osoby, które dodatkowo znają kulturę danego kraju i jego historię, mają większe możliwości zawodowe? Jaką unikalną wiedzą, czy kompetencjami dysponują filolodzy? Odpowiedzi na te pytania poszukają goście Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, którzy wezmą udział w debacie pt. „Specjaliści od języków – dlaczego rynek pracy potrzebuje filologów?”. Wydarzenie odbędzie się online już 24 czerwca o godz. 17:00 i będzie transmitowane na uczelnianym Facebooku.

Do dyskusji zaproszono przedstawicieli świata IT i nowych technologii z doświadczeniem w pracy i zarządzaniu zespołami międzynarodowymi, tłumacza pisemnego i ustnego oraz podróżniczkę, która od ponad 10 lat mieszka i pracuje w Norwegii. Wszyscy goście są pasjonatami nauki języków obcych, każdy włada biegle kilkoma i wykorzystuje je w pracy zawodowej.

Widzowie debaty będą mogli posłuchać dyskusji z udziałem Małgorzaty Dvorakovej – autorki popularnego bloga „Gazela w Laponii” oraz podcastu „Życie w Norwegii”, Joanny Laski – Process & Development Manager w OpsTalent, Urszuli Pawlik – Project Services First Line Manager w IBM oraz Grzegorza Piątkowskiego – tłumacza języka angielskiego. Gospodarzem spotkania będzie dr Anna Pol, językoznawca i ekspert nauczania języków, wykładowca na kierunku filologia w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu.

Na debatę zapraszamy wszystkich tych, którzy są pasjonatami języków obcych. Wszystkie osoby, które albo te języki już kiedyś studiowały, albo rozważają podjęcie studiów na kierunku filologia bądź uczą się ich w inny sposób – na kursach lub nierzadko po prostu mieszkając i pracując w innym kraju. Innymi słowy, miło nam będzie gościć wszystkich tych, którzy wiedzą i czują, że w dzisiejszym zglobalizowanym świecie języki obce to klucz otwierający szereg drzwi. Zapraszamy również i tych, którzy cały czas w swoje zdolności językowe wątpią. Podczas spotkania postaramy się przekonać sceptyków, że języka obcego da się nauczyć i każdy może znaleźć drogę do osiągnięcia tego celu. Debaty warto wysłuchać również jeszcze z innego powodu. Wraz z zaproszonymi gośćmi porozmawiamy o tym, czy rynek pracy potrzebuje specjalistów od języków i przybliżymy te branże, gdzie doskonała znajomość języka jest niewątpliwym atutem – mówi dr Anna Pol z WSB we Wrocławiu.

Uczestnictwo w debacie jest bezpłatne. Na zakończenie organizatorzy przewidzieli półgodzinną sesję Q&A. Informacje o wydarzeniu znajdują się na stronie internetowej uczelni,

MK

Debata filologiczna preletenci 1200x627

Dyskusja (0 komentarzy)