Aktualności
Konferencje
26 Lipca
Źródło: www.kartografia.amu.edu.pl
Opublikowano: 2019-07-26

Dr inż. Łukasz Halik wiceprzewodniczącym komisji MAK

Dr inż. Łukasz Halik z Zakładu Kartografii i Geomatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu został wiceprzewodniczącym komisji ds. map topograficznych Międzynarodowej Asocjacji Kartograficznej.

Podczas XXIX Międzynarodowej Konferencji Kartograficznej, która w dniach 15–20 lipca odbyła się w Tokio, komisja ds. map topograficznych Międzynarodowej Asocjacji Kartograficznej wybrała swojego nowego wiceprzewodniczącego. Został nim dr inż. Łukasz Halik, adiunkt z Zakładu Kartografii i Geomatyki na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który zastąpił Niemkę Anję Hopfstock z Federal Agency for Cartography and Geodesy. Do jego zadań będzie należało stworzenie portalu mapowego, prezentującego syntetyczne informacje na temat Narodowych Agencji zajmujących się mapami topograficznymi, a w dalszej perspektywie prezentującego informacje na temat map topograficznych tworzonych w poszczególnych krajach świata.

Zainteresowania naukowe dr. inż. Łukasza Halika związane są z wykorzystaniem technologii rozszerzonej oraz wirtualnej rzeczywistości w prezentowaniu obiektów przestrzennych świata realnego. W ubiegłym roku  stworzył aplikację dla rynku nieruchomości – mapa RCiWN i Sądów Rejonowych to internetowa aplikacja prezentująca w skali całego kraju informacje między innymi o rejestrach, lokalizacjach właściwych ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej czy siedzib sądów rejonowych prowadzących wydziały wieczystoksięgowe, a także o linkach do oficjalnych geoportali. Aktualnie prowadzi on badania z dr. Alexandrem Kentem (Immediate Past President of the British Cartographic Society) nad możliwościami wizualizacji danych topograficznych w systemie immersyjnej wirtualnej rzeczywistości.

Agnieszka Książkiewicz, źródło: UAM

 

Dyskusja (0 komentarzy)