Aktualności
Konferencje
18 Kwietnia
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2023-04-18

Dziennikarstwo w czasach kryzysów

W najbliższy czwartek, 20 kwietnia, na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie rozpocznie się XIV edycja Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Współczesne Media”. Wydarzenie organizuje Instytut Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS. 

Tematyka tegorocznej odsłony koncentruje się wokół problemu funkcjonowania dziennikarstwa w czasach kryzysów. Celem konferencji jest uchwycenie właściwości, sposobów funkcjonowania różnych rodzajów dziennikarstwa w czasach kryzysów, a także sformułowanie rekomendacji wspierającej formalne, etyczne i pragmatyczne aspekty dziennikarstwa kryzysowego.

Decyzję o wyborze tego tematu podjęłyśmy mimo świadomości banalizacji kryzysu, będącej konsekwencją wzrostu częstości użycia tej kategorii w trakcie pandemii. Po pierwsze, uważamy, że nadal służy ona mówieniu o aspektach rzeczywistości, które banalne nie są (globalną rzeczywistość wyznaczają kryzysy nieomal w każdej sferze aktywności człowieka), a z banalizacją mamy do czynienia jedynie wtedy, gdy konstatacja kryzysu staje się frazesem pozbawionym żywych związków z rzeczywistością. Po drugie, ze względu na miejsce dziennikarstwa we współczesnym świecie. Dziennikarze jako przedstawiciele mediów, pośredniczących między rzeczywistością „zanurzoną w kryzysach” a odbiorcami, muszą uczyć się nowych sposobów komunikacji o kryzysach – zdrowotnym, ekonomicznym, wojny, klimatycznym, religijnym, relacji społecznych etc. Po trzecie, dostrzegamy problemy funkcjonowania dziennikarstwa. Kryzys relacji i zaufania społecznego, którego medialnym przejawem jest zjawisko baniek informacyjnych, wpływa na jakość komunikacji społecznej w każdym aspekcie. Kryzysu doświadczają również media i dziennikarze, choćby ze względu na polityzację, brak stabilności zawodowej, nadmiar informacji, konkurencję na rynku rywalizujących kanałów komunikacyjnych – piszą w zaproszeniu organizatorzy.

Podczas dwudniowego wydarzenia wygłoszone zostaną 73 referaty, m.in. prezentujące wyniki badań dotyczących roli dziennikarstwa w czasach kryzysów, omawiające medialne obrazy kryzysów różnego rodzaju czy poświęcone kryzysowi profesji dziennikarza. Udział w panelach potwierdziło ponad stu badaczy z całej Polski.

Wydarzenie organizowane przez Katedrę Dziennikarstwa Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS odbędzie się w dniach 20–21 kwietnia na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS.

MK

Wspolczesne Media program 20.04.2023Wspolczesne Media program 21.04.2023

Dyskusja (0 komentarzy)