Aktualności
Konferencje
21 Listopada
Źródło: www.uni.wroc.pl
Opublikowano: 2018-11-21

Dziewiętnastowiecznicy spotkali się we Wrocławiu

W Instytucie Filologii Romańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego odbyło się czwarte Spotkanie Dziewiętnastowieczników. Tematem tegorocznej konferencji były „Wierzenia, wiara i niewiara” („Foi, croyance et incroyance au XIXème siècleˮ).

Wydarzenie skupia badaczy zainteresowanych francuską literaturą i kulturą XIX stulecia. Uczestnicy, reprezentujący najważniejsze polskie ośrodki akademickie, posługują się językiem francuskim oraz polskim. W swoich referatach poruszyli różne aspekty zaproponowanej przez organizatorów problematyki: od sposobów przedstawiania i przetwarzania w tekstach literackich wierzeń i praktyk religijnych, przez związki religii z nauką, muzyką czy malarstwem, aż do zagadnienia samej istoty wiary czy religii, tak różnie rozumianych przez poszczególnych literatów i myślicieli. Obecni na konferencji goście i studenci mogli przekonać się po raz kolejny, że XIX wiek to czas silnego przenikania się literatury i sztuki, ale także żywej odpowiedzi literatury na zmieniający się świat i wyzwania nowoczesności. Odpowiedź ta zawiera w sobie, w sposób konieczny, odniesienie do kwestii wiary i niewiary, bez względu na to, czy mówimy o natchnionej literaturze romantyzmu, materialistycznym naturalizmie czy zwracającym się w stronę duchowości symbolizmie.

Organizacja Spotkań Dziewiętnastowieczników, które w przyszłym roku mają odbyć się w Warszawie, to jeden z owoców współpracy polskich badaczy należących do Société des études romantiques et dix-neuviémistes (SERD). W ubiegłych latach Spotkania odbywały się w Lublinie, Łodzi i Gdańsku.

Małgorzata Jurkiewicz

 

Dyskusja (0 komentarzy)